Насиље над децом - Србија има добре прописе
БОР - За квалитетну заштиту деце од било ког облика насиља, злостављања или занемаривања неопходна још боља сарадња надлежних институција, како би се на прави нацин помогло жртви, речено је на округлом столу у Народној библиотеци Бор, који је организовала Институција заштитника грађана Србије.
У протеклих неколико година о насиљу над децом се само више говори, али још нема довољно сарадње и размене информација међу различитим системима, попут судства, тужилаштва, здравства и других који уцествују у заштити деце, указано је на скупу.
"Насиље над децом је један од горућих проблема у Србији и сматрамо да је, поред контроле по притужбама грађана, изузетно важан сегмент заштите деце размена мишљења са органима који су директно надлежни за њихову заштиту, како би се утврдило који су проблеми са којима се они суоцавају и како би се они подстакли да прописе примене у што вецој мери", рекла је Наташа Јовић, помоћница Генералног секретара Заштитника грађана.
Она наглашава да званична статистика о броју злостављане или занемариване деце у Србији не постоји, јер правосудни органи, полиција и Центар за социјални рад воде засебне евиденције.
"Евидентно је да насиље над децом постоји и једна трећина притужби које добијамо о правима детете, односи се управо на проблем насиља, било да се оно догада у породици, школи, на улици или у спорту", рекла је она.
Према њеним речима, Србија има добре прописе који обавезују све органе у држави и сваког појединца да реагују на сазнања или сумњи да је неко дете жртва насиља.
"Постоји и Протокол о заштити деце од злостављања и занемеравања, који је донет још пре 10 година, што је одличан предуслов за реаговање органа који су задужени за заштиту детета. Али, неопходно је доследно примењивати прописе и остваривати што тешњу сарадњу надлежних органа, како би све информације о детету које је жртва биле благовремено размењене, јер се дешава да се дете нађе у вакуму између много учесника и много служби које треба да га штите", нагласила је Јовић.
Она је напоменула да су управо трибине каква је одржана у Бору изузетно значајне како би се спојиле све институције, побољшала њихова сарадња и разоткриле нове форме насиља које данас често остају непрепознатљиве.