NATO DRHTI PRED PUTINOVIM NAORUŽANJEM: Rusija bi za TRI DANA mogla da pregazi snage Alijanse!
Tako bi osvojila Letoniju, Litvaniju i Estoniju.
Vojni savez NATO u paničnom je strahu od ruskog predsednika Vladimira Putina. Prema najnovijem istraživanju američke vojske, Putinu bi trebalo dan i po do tri da pregazi snage Alijanse u istočnoj Evropi i osvoji baltičke zemlje, piše Informer.
Džaba atomska bomba
Rend korporacija, državna organizacija SAD za istraživanja i analize, uradila je simulaciju svih mogućih scenarija u slučaju rata između NATO trupa, stacioniranih na istoku Evrope, i Rusije, koja je uterala strah u kosti zapadnim liderima.
OTKRIVENI PRLJAVI POSLOVI CIA I SAUDIJSKE ARABIJE: Tajni rat u Siriji i stvaranje Islamske države
Vojna studija govori da bi Rusiji bilo potrebno između 36 i 60 sati da sa svojih teško naoružanih 27 bataljona pregazi 12 NATO bataljona s lakim naoružanjem i tako osvoji mali deo NATO-a, Litvaniju, Letoniju i Estoniju.
- Moskva bi nedelju dana pre napada obavestila Alijansu šta namerava da uradi. Nakon isteka roka, Rusija bi najverovatnije lansirala dva napada na Letoniju, šaljući svoje bataljone sa severa i s juga. Ti ruski bataljoni s teškim naoružanjem brzo bi porazili letonske i NATO bataljone, koji imaju samo lako naoružanje. Zatim bi se ruski bataljoni sa severa i juga u ujedinili i osvojili glavni grad Letonije, Rigu – navodi se u studiji američke vojske.
Eksperti SAD dodaju da bi ruske trupe, nakon što osiguraju poziciju u Rigi, prešle Narvsko jezero, ušle u Estoniju i zauzele severoistok te zemlje naseljen pretežno ruskim stanovništvom.
- Zatim bi krenuli ka glavnom gradu Talinu. Jedina šansa za NATO bila bi da koncentriše svoje grupe u Talinu i Rigi i pokuša da omete rusku vojsku na putu do tih gradova – piše u analizi Rend korporacije.
Vojna studija zaključuje da bi Zapad u tom trenutku mogao da izvede nuklearni napad na Rusiju što bi se završilo katastrofalno po Alijansu.
- Kopnene trupe NATO u istočnoj Evropi nisu dorasle ruskim. Alijansa uopšte nema borbene tenkove, a Rusija ih ima. Povrh svega, NATO bi imao veoma malo prostora za manervisanje jer su ruske trupe i rakete smeštene i u Kalinjingradskoj oblasti – pojašnjavaju vojni eksperti.
Avioni beskorisni
Oni dodaju da 7 od 12 bataljona NATO u istočnoj Evropi čine domaće snage Estonije, Letonije i Litvanije. Među njima samo jedan bataljon ima oklopna vozila, a nijedan nema tenkove.
- Iako NATO snage imaju jaku vazdušnu odbranu, ona bi bila beskorisna jer bi Rusija porazila kopnene snage Alijanse. Tako brz poraz ostavio bi NATO sa veoma malo opcija i sve bi bile loše – zaključuju stručnjaci u vojnoj studiji.
Prema njihovim kalkulacijama, da bi NATO izbegao poražavajući scenario, nisu potrebni veliki napori, ali bi to bilo skupo.
- Vazduhoplovne snage i artiljerija uz podršku sedam brigada, od kojih bi tri bile opremljene teškim naoružanjem, u regionu Baltika mogle bi da zaustave ruski napad. To bi, međutim koštalo 2,7 milijardi dolara godišnje – smatraju američki vojni eksperti.