НАТО ДРХТИ ПРЕД ПУТИНОВИМ НАОРУЖАЊЕМ: Русија би за ТРИ ДАНА могла да прегази снаге Алијансе!
Тако би освојила Летонију, Литванију и Естонију.
Војни савез НАТО у паничном је страху од руског председника Владимира Путина. Према најновијем истраживању америчке војске, Путину би требало дан и по до три да прегази снаге Алијансе у источној Европи и освоји балтичке земље, пише Информер.
Џаба атомска бомба
Ренд корпорација, државна организација САД за истраживања и анализе, урадила је симулацију свих могућих сценарија у случају рата између НАТО трупа, стационираних на истоку Европе, и Русије, која је утерала страх у кости западним лидерима.
ОТКРИВЕНИ ПРЉАВИ ПОСЛОВИ ЦИА И САУДИЈСКЕ АРАБИЈЕ: Тајни рат у Сирији и стварање Исламске државе
Војна студија говори да би Русији било потребно између 36 и 60 сати да са својих тешко наоружаних 27 батаљона прегази 12 НАТО батаљона с лаким наоружањем и тако освоји мали део НАТО-а, Литванију, Летонију и Естонију.
- Москва би недељу дана пре напада обавестила Алијансу шта намерава да уради. Након истека рока, Русија би највероватније лансирала два напада на Летонију, шаљући своје батаљоне са севера и с југа. Ти руски батаљони с тешким наоружањем брзо би поразили летонске и НАТО батаљоне, који имају само лако наоружање. Затим би се руски батаљони са севера и југа у ујединили и освојили главни град Летоније, Ригу – наводи се у студији америчке војске.
Експерти САД додају да би руске трупе, након што осигурају позицију у Риги, прешле Нарвско језеро, ушле у Естонију и заузеле североисток те земље насељен претежно руским становништвом.
- Затим би кренули ка главном граду Талину. Једина шанса за НАТО била би да концентрише своје групе у Талину и Риги и покуша да омете руску војску на путу до тих градова – пише у анализи Ренд корпорације.
Војна студија закључује да би Запад у том тренутку могао да изведе нуклеарни напад на Русију што би се завршило катастрофално по Алијансу.
- Копнене трупе НАТО у источној Европи нису дорасле руским. Алијанса уопште нема борбене тенкове, а Русија их има. Поврх свега, НАТО би имао веома мало простора за манервисање јер су руске трупе и ракете смештене и у Калињинградској области – појашњавају војни експерти.
Авиони бескорисни
Они додају да 7 од 12 батаљона НАТО у источној Европи чине домаће снаге Естоније, Летоније и Литваније. Међу њима само један батаљон има оклопна возила, а ниједан нема тенкове.
- Иако НАТО снаге имају јаку ваздушну одбрану, она би била бескорисна јер би Русија поразила копнене снаге Алијансе. Тако брз пораз оставио би НАТО са веома мало опција и све би биле лоше – закључују стручњаци у војној студији.
Према њиховим калкулацијама, да би НАТО избегао поражавајући сценарио, нису потребни велики напори, али би то било скупо.
- Ваздухопловне снаге и артиљерија уз подршку седам бригада, од којих би три биле опремљене тешким наоружањем, у региону Балтика могле би да зауставе руски напад. То би, међутим коштало 2,7 милијарди долара годишње – сматрају амерички војни експерти.