NOVOSTI IZ NBS: Referentna kamatna stopa ostaje 8 odsto
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na postojećem nivou od 8 odsto.
''Donoseći ovu odluku, Izvršni odbor je imao u vidu da se međugodišnja inflacija i dalje kreće ispod donje granice dozvoljenog odstupanja od cilja i da su na to u najvećoj meri uticali faktori s privremenim dezinflatornim dejstvom, kao što su niske cene primarnih poljoprivrednih proizvoda, snažan pad cena nafte i nizak rast regulisanih cena. Kretanje međugodišnje bazne inflacije, koja je u decembru prošle godine iznosila 2,3% i približila se donjoj granici dozvoljenog odstupanja od cilja, ukazuje na kratkoročni dezinflatorni uticaj pomenutih faktora'', saopšteno je iz Narodne banke.
Niža devizna obavezna rezerva
Izvršni odbor Narodne banke Srbije usvojio je na današnjoj sednici i izmene Odluke o obaveznoj rezervi banaka kod Narodne banke Srbije, koja će bankama omogućiti da pruže veću kreditnu podršku privredi, pod povoljnijim uslovima i uz niže troškove.
Odlukom se propisuje dalje smanjenje stopa po kojima banke obračunavaju deviznu obaveznu rezervu za po jedan procentni poen – sa 27% na 26% na deo devizne osnovice koju čine obaveze sa ugovorenom ročnošću do dve godine i sa 20% na 19% na deo devizne osnovice koju čine obaveze sa ugovorenom ročnošću preko dve godine.
Istovremeno, izmenjena je i struktura devizne obavezne rezerve tako što je povećan deo koji se izdvaja u dinarima – sa 36% na 38% i sa 28% na 30%, u zavisnosti od ročnosti izvora finansiranja.
Usvojenim izmenama Narodna banka Srbije je dodatno oslobodila deo kreditnog potencijala banaka i kroz instrument obavezne rezerve nastavlja da stimuliše banke da povećaju kreditnu aktivnost, snize troškove kredita i u većoj meri koriste dugoročne i dinarske izvore finansiranja, stoji u saopštenju NBS.
RBV opravdano oduzeta dozvola!
''Povodom medijskih napisa u kojima se postavlja pitanje opravdanosti oduzimanja dozvole za rad Razvojnoj banci Vojvodine i navodi da će ta banka u stečaju vratiti sva dugovanja, kao i da će ostati višak novca koji će podeliti akcionari te banke, želimo da istaknemo da sve činjenice govore da je oduzimanje dozvole za rad bilo jedino ispravno rešenje'', saopštili su iz NBS i dodali:
''Podsećamo da je 6. aprila 2013. godine Razvojnoj banci Vojvodine oduzeta dozvola za rad zbog hroničnog nedostatka kapitala, kritične potkapitalizovanosti i ugrožene mogućnosti isplate obaveza prema poveriocima, kao i činjenice da je ova banka mogla biti uzrok sistemskog rizika finansijskog sektora Republike Srbije.''