НОВОСТИ ИЗ НБС: Референтна каматна стопа остаје 8 одсто
Извршни одбор Народне банке Србије одлучио је на данашњој седници да референтну каматну стопу задржи на постојећем нивоу од 8 одсто.
''Доносећи ову одлуку, Извршни одбор је имао у виду да се међугодишња инфлација и даље креће испод доње границе дозвољеног одступања од циља и да су на то у највећој мери утицали фактори с привременим дезинфлаторним дејством, као што су ниске цене примарних пољопривредних производа, снажан пад цена нафте и низак раст регулисаних цена. Кретање међугодишње базне инфлације, која је у децембру прошле године износила 2,3% и приближила се доњој граници дозвољеног одступања од циља, указује на краткорочни дезинфлаторни утицај поменутих фактора'', саопштено је из Народне банке.
Нижа девизна обавезна резерва
Извршни одбор Народне банке Србије усвојио је на данашњој седници и измене Одлуке о обавезној резерви банака код Народне банке Србије, која ће банкама омогућити да пруже већу кредитну подршку привреди, под повољнијим условима и уз ниже трошкове.
Одлуком се прописује даље смањење стопа по којима банке обрачунавају девизну обавезну резерву за по један процентни поен – са 27% на 26% на део девизне основице коју чине обавезе са уговореном рочношћу до две године и са 20% на 19% на део девизне основице коју чине обавезе са уговореном рочношћу преко две године.
Истовремено, измењена је и структура девизне обавезне резерве тако што је повећан део који се издваја у динарима – са 36% на 38% и са 28% на 30%, у зависности од рочности извора финансирања.
Усвојеним изменама Народна банка Србије је додатно ослободила део кредитног потенцијала банака и кроз инструмент обавезне резерве наставља да стимулише банке да повећају кредитну активност, снизе трошкове кредита и у већој мери користе дугорочне и динарске изворе финансирања, стоји у саопштењу НБС.
РБВ оправдано одузета дозвола!
''Поводом медијских написа у којима се поставља питање оправданости одузимања дозволе за рад Развојној банци Војводине и наводи да ће та банка у стечају вратити сва дуговања, као и да ће остати вишак новца који ће поделити акционари те банке, желимо да истакнемо да све чињенице говоре да је одузимање дозволе за рад било једино исправно решење'', саопштили су из НБС и додали:
''Подсећамо да је 6. априла 2013. године Развојној банци Војводине одузета дозвола за рад због хроничног недостатка капитала, критичне поткапитализованости и угрожене могућности исплате обавеза према повериоцима, као и чињенице да је ова банка могла бити узрок системског ризика финансијског сектора Републике Србије.''