NE DAJU IM MIRA: Ko se u OVOM gradu usudi da udeli novac prosjaku dobiće KAZNU!
Smatra se da se iza prosjačenja često kriju opasne organizacije.
Jedan grad u Italiji odlučio je da se sa problemom prosjaka izbori na svoj način - umesto da kažnjavaju prosjake, vlasti planiraju da uvedu novčane kazne za prolaznike koji im udeljuju novac.
Ta odluka je objavljena nakon što su stanovnici priobalnog grada Bordigera u regionu Ligurija, na severozapadu Italije, izneli pritužbe da im lokalni prosjaci ne daju mira, prenosi "Raša tudej".
BESKUĆNIK RAZBESNEO SVET: Svaki dan zaradi 600 evra, evo i kako!
- Besmisleno je kažnjavati one koji ne mogu ili nikada neće moći da plate kazne - kaže gradonačelnik Ðakomo Palanka.
On je lokalnom istu "Sekolo XIX" rekao da se ta pojava mora iskoreniti pošto se, kako ističe, iza nje često kriju prave organizacije, a najbolji način da se to učini jeste, po njegovim rečima, da se obeshrabre oni koji prosjacima daju novac.
- Za svakog ko je zaista u teškom materijalnom stanju, na raspolaganju su socijalne službe - dodao je Palanka.
Stiven Barns iz dobrotvorne organizacije "Prodžekt Rom" rekao je istom listu da podržava odluku gradonačelnika Bordigere.
- Ne samo što je ponižavajuće baciti par novčića nekome na ulici, već je daleko bolje pokazati istinsko saosećanje i ljubaznost - kaže Barns, ocenjujući da odluka gradskih vlasti eliminiše opasnost od podržavanja organizovang uličnog kriminala ili podsticanja alholizma i narkomanije.
Umesto novca prosjacima kupiti odeću ili hranu
U organizaciji "Prodžekt Rom" navode da im je cilj da se prosjacima pomogne na druge načine.
Bolje je, predlažu, da im humani ljudi - umesto da im bace koji novčić - kupe čarape, šampon ili im donesu kesu sa namirnicama iz supermarketa.
Iako je prosjačenje i dalje legalno na nacionalnom nivou u Italiji, neki tamošnji gradovi imaju sopstvene propise kad je o tome reč, te je tako Venecija 2008. godine zabranila prosjačenje i uvela kazne od 25 do 50 evra za one koji se ogluše o zabranu.
Prosjačenje je, takođe, zabranjeno u Švedskoj i Velikoj Britaniji, kao i u nekim regionima Norveške i Austrije, dok se u Grčkoj kažnjava sa šest meseci zatvora.