НЕ ДАЈУ ИМ МИРА: Ко се у ОВОМ граду усуди да удели новац просјаку добиће КАЗНУ!
Сматра се да се иза просјачења често крију опасне организације.
Један град у Италији одлучио је да се са проблемом просјака избори на свој начин - уместо да кажњавају просјаке, власти планирају да уведу новчане казне за пролазнике који им удељују новац.
Та одлука је објављена након што су становници приобалног града Бордигера у региону Лигурија, на северозападу Италије, изнели притужбе да им локални просјаци не дају мира, преноси "Раша тудеј".
БЕСКУЋНИК РАЗБЕСНЕО СВЕТ: Сваки дан заради 600 евра, ево и како!
- Бесмислено је кажњавати оне који не могу или никада неће моћи да плате казне - каже градоначелник Ђакомо Паланка.
Он је локалном исту "Секоло XIX" рекао да се та појава мора искоренити пошто се, како истиче, иза ње често крију праве организације, а најбољи начин да се то учини јесте, по његовим речима, да се обесхрабре они који просјацима дају новац.
- За сваког ко је заиста у тешком материјалном стању, на располагању су социјалне службе - додао је Паланка.
Стивен Барнс из добротворне организације "Проџект Ром" рекао је истом листу да подржава одлуку градоначелника Бордигере.
- Не само што је понижавајуће бацити пар новчића некоме на улици, већ је далеко боље показати истинско саосећање и љубазност - каже Барнс, оцењујући да одлука градских власти елиминише опасност од подржавања организованг уличног криминала или подстицања алхолизма и наркоманије.
Уместо новца просјацима купити одећу или храну
У организацији "Проџект Ром" наводе да им је циљ да се просјацима помогне на друге начине.
Боље је, предлажу, да им хумани људи - уместо да им баце који новчић - купе чарапе, шампон или им донесу кесу са намирницама из супермаркета.
Иако је просјачење и даље легално на националном нивоу у Италији, неки тамошњи градови имају сопствене прописе кад је о томе реч, те је тако Венеција 2008. године забранила просјачење и увела казне од 25 до 50 евра за оне који се оглуше о забрану.
Просјачење је, такође, забрањено у Шведској и Великој Британији, као и у неким регионима Норвешке и Аустрије, док се у Грчкој кажњава са шест месеци затвора.