Neizvesni uslovi za penzije od sledeće godine
Većini žena koje su pred penzijom, i koje su se pomirile s tim da bi u penziju od 1. januara naredne godine mogle da idu još starije nego sada, s 63 godine, možda se i osmehne sreća da se aktuelni penzijski zakon ne izmeni na njihovu štetu.
To bi značilo da bi pomenutog datuma u penziju odlazile kao i do sada sa 60 godina, a do tada i ranije.
Upitan da li će od 1. januara 2015. doći do pooštravanja uslova za odlazak u penziju, kako se to mesecima najavljivalo, Zoran Milošević, pomoćnik ministra rada za penzija, kaže za „Politiku”, da je još uvek rano govoriti o konkretnim rešenjima, jer se analiziraju različite opcije.
– Neophodno je pažljivo izmeriti sve predloge, njihove posledice i ekonomske efekte i opredeliti se za opciju koja je prilagođena našem društvu. Jedan od pravaca reformi je upravo prilagođavanje sistema demografskim promenama (produžavanju životnog veka i starenju stanovništva), koje uzrokuju povećanje broja penzionera i produženje perioda tokom koga se prima penzija, kaže on.
Penzije će rasti kao i zarade u javnom sektoru, u skladu sa mogućnostima budžeta i ekonomskom situacijom u državi. Poboljšanjem ekonomske situacije u zemlji stvoriće se i uslovi za popravljanje ekonomskog položaja penzionera, dodaje Milošević a prenosi Politika.
On objašnjava da nijedan penzijski sistem ne može da funkcioniše u slaboj ekonomiji, te je podizanje nivoa zaposlenosti ključna mera u cilju prevazilaženja deficita u kasi PIO fonda.