Neke opštine će otpuštati, a ove imaju MANJAK radnika
Dok u pojedinim opštinama ima viška zaposlenih, u drugim nedostaje radnika.
Dobar primer opštine u kojoj je evidentiran manjak zaposlenih je opština Paraćin kojoj je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave dodelilo "rešenje" po kome se ispostavilo da opština ima manjak od 100 službenika.
Predsednik opštine Saša Paunović kaže da će zapošljavati nove kadrove u narednom periodu, uglavnom ekonomiste, inženjere, pravnike.
"Tri godine nismo dobili nijednu saglasnost da bilo koga primimo. U međuvremenu su ljudi, uglavnom visokokvalifikovani, odlazili u penziju, inostranstvo, neki su i umrli, a mi nismo mogli nikoga da zaposlimo na njihovo mesto", objašnjava on.
Paraćin nije jedina opština kojoj će Zakon o maksimalnom broju zaposlenih doneti umesto otpuštanja, mogućnost novih zapošljavanja, jer broj zaposlenih nije na propisanom maksimumu.
Manjak radne snage će stupanjem na snagu ovog zakona imati Topola, Knić i Batočina, pogotovu, kako navode lokalni čelnici, faliće im stručni kadrovi, među kojima su i inspektori za razne oblasti.
"Ukoliko se usvoji zakon imaćemo deset manje zaposlenih od predviđenog broja", rekao je predsednik Skupštine opštine Dragan Jovanović i naveo da je toj opštini potreban ekološki inspektor, diplomirani pravnik u lokalnoj poreskoj upravi, kao i majstori u komunalnim preduzećima, poput vodoinstalatera.
Opština Batočina imaće manjak od deset radnika, kaže predsednik te opštine Radiša Milošević i dodaje da su Batočini potrebni radnici u organima uprave.
"Nov zakon nije dobro rešenje za gradove koji imaju od 10.000 do 20.000 stanovnika, zato što moraju da imaju sve službe i inspekcije i poresku upravu, kao i gradovi koji imaju od 30.000 do 50.000 stanovnika", rekao je Milošević.
Da novi zakon o maksimalnom broju zaposlenih međutim donosi nova otpuštanja najbolji primer je Niš, koji bi u naredne tri godine trebalo da otpusti 2.500 zaposlenih u javnom sektoru.