Неке општине ће отпуштати, а ове имају МАЊАК радника
Док у појединим општинама има вишка запослених, у другим недостаје радника.
Добар пример општине у којој је евидентиран мањак запослених је општина Параћин којој је Министарство државне управе и локалне самоуправе доделило "решење" по коме се испоставило да општина има мањак од 100 службеника.
Председник општине Саша Пауновић каже да ће запошљавати нове кадрове у наредном периоду, углавном економисте, инжењере, правнике.
"Три године нисмо добили ниједну сагласност да било кога примимо. У међувремену су људи, углавном висококвалификовани, одлазили у пензију, иностранство, неки су и умрли, а ми нисмо могли никога да запослимо на њихово место", објашњава он.
Параћин није једина општина којој ће Закон о максималном броју запослених донети уместо отпуштања, могућност нових запошљавања, јер број запослених није на прописаном максимуму.
Мањак радне снаге ће ступањем на снагу овог закона имати Топола, Кнић и Баточина, поготову, како наводе локални челници, фалиће им стручни кадрови, међу којима су и инспектори за разне области.
"Уколико се усвоји закон имаћемо десет мање запослених од предвиђеног броја", рекао је председник Скупштине општине Драган Јовановић и навео да је тој општини потребан еколошки инспектор, дипломирани правник у локалној пореској управи, као и мајстори у комуналним предузећима, попут водоинсталатера.
Општина Баточина имаће мањак од десет радника, каже председник те општине Радиша Милошевић и додаје да су Баточини потребни радници у органима управе.
"Нов закон није добро решење за градове који имају од 10.000 до 20.000 становника, зато што морају да имају све службе и инспекције и пореску управу, као и градови који имају од 30.000 до 50.000 становника", рекао је Милошевић.
Да нови закон о максималном броју запослених међутим доноси нова отпуштања најбољи пример је Ниш, који би у наредне три године требало да отпусти 2.500 запослених у јавном сектору.