NEKOM BES, NEKOM PARE: Policajci debelo naplatili obezbeđenje nemira u SAD
Dok je fokus javnosti usmeren na dvonedeljene nemire u Americi, odnosno na uzroke istih, malo ko zna da su čuvari reda dobro zaradili na ovom nezadovoljstvu.
Sjedinjene Države su u dvonedeljnom grču. Policijska brutalnost prešla je granice ne jednom, već više puta; upotreba prekomerne sile svako malo donese po jednu novu tragičnu vest sa one strane Bare.
Sve je počelo u Fergusonu, ubistvom nenaoružanog mladića, ali se saldo neumerenih reakcija policajaca uvećao, dok je bes javnosti rastao i rastao. U gotovo svim većim gradovima SAD narod se skupljao i skuplja da izrazi svoju jarost zbog nasilničkog ponašanja onih koji treba da budu prepreka nasilju i te su vesti višednevna osnovica izveštaja stanja u Americi.
Ono što je malo kome palo na pamet jeste finansijska pozadina održanja reda tokom protesta koji su redovna pojava ovih dana u Njujorku, Los Anđelesu, Las Vegasu, San Francisku, Klivlendu, Sijetlu, Čikagu. Policajci koji zauzdavaju besne demonstrante su na prekovremenom radu zaradili milione dolara. Naravno, ne pojedinačno, već je ukupan ceh njihovog rada toliki.
Džej Nikson, guverner savezne države Misuri u kojoj se nalazi Ferguson, zatražio je od federalne vlade dodatna novčana sredstva kako bi mogao da isfinansira čuvare reda i mira.
U SAD policajci godišnje usmrte oko 400 civila. Protiv većine njih ne bude podignuta ni optužnica, kamoli da budu osuđeni; samo dva policajca godišnje budu osuđena za prekomernu upotrebu sile.
"Posvećeni članovi i članice Nacionalne garde i Saobraćajne policije Misurija igraju ključnu ulogu u očuvanju bezbedonosti ljudi i imovine u okrugu Sent Luisa", rekao je Nikson, aludirajući na cenu te posvećenosti. Samo prvi dan protesta posle odluke velike porote da oslobodi policajca ubicu aktivirano je 700 čuvara reda, a sutradan dodatnih 2.200.
Odsustvo pravosudne reakcije na poslednja ubistva civila od strane pripadnika organa reda izazvalo je bumerang efekat. Kako je glavna ocena da policajci belci ubijaju crnce, kao protivudar ocenjeno je ubistvo Bošnjaka u Sent Luisu, kao "reakcija Afroamerikanaca protiv rasizma belaca".