NEMA RAZLOGA ZA VANREDNE IZBORE: Vučić je prvi premijer koji je "uhvatio vola za rogove"
Srbija je na pravom putu, vlada dobro funkcioniše, te ne vidim razlog za vanredne parlamentarne izbore, izjavio je predsednik srpskog ogranka Trilateralne komisije Jovan Kovačić.
"Razumem političke razloge, ali ne vidim potrebu za održavanjem vanrednih parlamentarnih izbora", kaže Kovačić i dodaje da bi oni, na šest meseci do godinu dana, odložili važne reforme i procese koji treba da ojačaju insitucije Srbije i učvrste sistem na kome država počiva.
"Vučić je prvi premijer koji je ''uhvatio vola za rogove''. Suočio se sa ogromnim problemima i krenuo da ih rešava. Ne vidim da bi prijatelji Srbije želeli da se tu nešto mnogo promeni", ističe Kovačić.
Članstvo u EU "sveti gral"
Pravac kojim Srbija sada ide - ni previše na istok, ni previše na zapad - je dobar, ističe Kovačić, inače i predsednik think-thank organizacije East West Bridge, i dodaje:
"Ako je članstvo u EU ''sveti gral'', potraga za nijim je mnogo bitnija. To je naše pravdanje za ogroman trud koji ulažemo da bi ostvarili taj cilj".
"Naravno, svako ima neko svoje mišljenje, neko se neće složiti sa mnom da je Vučić dobar premijer, ali ja to govorim kao treća strana, nisam član partije. Mislim da je podrška koju uživa dovoljno jasna i glasna u pogledu toga šta Srbija misli o tome u kom pravcu zemlja ide", dodao je.
Kovačić navodi da razume političke razloge za održavanje vanrednih parlamentarnih izbora, koji se tiču Vojvodine, rejtinga i teških pitanja koja se pred Srbijom nalaze, ali ističe da ti problemi nisu iznenđanje i da je Vlada Srbije do sada "vrlo dobro navigarila kroz te turbulentne vode".
"Mi smo znali da će tu biti teških problema. Ali, sa ovom popularnošću i podrškom koju vlada ima, na osnovu svih anketa, mislim da su izbori jedan - moguće i nužan korak - ali korak koji će nas dosta zakočiti na putu reformi", kaže Kovačić.
O interesima spoljnog faktora u Srbiji, Konvačić kaže da ne postoji samo jedan, već bezbroj individualnih državnih interesa i pojedinačnih, ponekad sukobljenih, interesa unutar jedne iste države, ali da Srbija time ne treba da se bavi, već isključivo onim što je njen interes.
"Podvucimo crtu kod toga šta je za Srbiju najbolje, jer se sve menja. Pogledajte samo šta se desilo sad sa EU. Mi imamo sad jedan dug proces pred nama, koji će biti put teških zadataka, jer pokušavaju da nas dovedu u poziciju taoca Prištine i da naš put ka EU zavisi od realizacije dogovora iz dijaloga", navodi Kovačić.
Ne postoji neko ko bi "oplemenio" Vučićevu vladu
Na pitanje kako vidi pojedine procene da su izbori možda baš u funkciji nastavka reformi, zbog suprotnih stavova unutar državnog rukovodstva po pojedinim važnim pitanjima, Kovačić kaže da premijer najbolje zna ko koči i ko kako radi u njegovoj vladi.
Ali, dodaje, gledajući sa strane, ne vidi sa kim bi Vučić danas na političkoj sceni Srbije mogao tu vladu da "oplemeni".
Isto, kaže, važi i za potencijane težnje spoljnog faktora da se u vladu uvedu novi partneri: "Imali su druge, pa je sve bilo divno i krasno, ali jednostavno nisu ispunjavali".
To je dodaje, totalna greška i to je ono što treba da bude u našem fokusu, a ne interesi velikih sila, kojih je uvek bilo i biće.
"Velike sile u svojim sukobima uvek koriste treće zemlje. Mi smo po mnogo čemu statistička greška za jednu Ameriku ili Rusiju. Oni se nas sete kad vide priliku da se tu sukobljavaju ili da izvuku neke poene, a mi moramo da gradimo naše institucije, da se što bolje nosimo sa problemima i imamo što bolju pregovaračku poziciju. Insitucije su te koje čine jednu zemlju jakom", naglašava Kovačić.
Kao primer, on navodi Belgiju, gde dve godine prođu bez vlade i ništa strašno se ne dešava - insitucije rade svoje, svi znaju šta treba da rade, sistem vrednost, poslovanja, kodeks društva i sve što čini jedno društvo - je na svom mestu.
"To je ono čemu mi moramo da stremimo. To je naš najveći zadatak, a izbori - odgodiće to sigurno, ali, neka to pametniji odlučuju", kaže on.
Jedino jake insitiucije, ponavlja, mogu da održe Srbiju i pripreme je za ono što nas čeka.