Nemačka: Za ili protiv eutanazije zakonom?
BERLIN - Nemački ministar zdravlja demohrišćanin Herman Gree je izričito protiv eutanazije i zahteva zabranu bilo kakve pomoći pri umiranju za bezizgledne pacijente, ali neki etičari, pravnici i lekari u palijativnoj medicini se sa tim ne slažu i traže da se lekarima omogući da "isprate pacijenta u smrt".
Najtežim bolesnicima se mora dati prilika da sami o tome odlučuju, smatra etičar Urban Vizing sa Univerziteta u Tibingenu. Vizing, ekspert za palijativnu medicinu Gian Domenio Borasio sa Univerziteta u Luzijani, etičar Ralf Joks sa Maksimilijan Ludvig Univerzita u Minhenu i zamenik predsednika Nemačkog etičkog saveta pravnik Johen Taupic su predstavili nacrt zakona o tome kako bi se ubuduće u Nemačkoj pravno mogla regulisati pomoć pri umiranju.
I oni, kao i ministar, žele da pomoć pri umiranju krivično bude kažnjiva sa izuzetkom u dva slučaja - da se neizlečivo obolelom pacijentu, čiji se šanse za život veoma ograničene, omogući pratnja u smrt, ukoliko mu je pre toga sveobuhvatno razjašnjeno, između ostalog, i sve o mogućnostima palijativne medicine.
Reč je o medicinskoj grani koja podrazumeva potpunu brigu o bolesniku obolelom od hronične, neizlečive bolesti, kada su preventivne i kurativne metode lečenja iscrpljene.
Osim toga, lekar mora biti ubeđen da pacijent dobrovoljno želi smrt. Lekar, takođe, pored sebe mora uvek da ima još jednog kolegu i između razgovora o pratnji u smrt i pružanju te pomoći mora da prođe najmanje deset dana, kaže se u novom predlogu ministrovih neistomišljenika. U predlogu se, takođe, navodi, da ni rodbina ne bi smela da bude krivično gonjena, ako jednom punoletnom pacijentu, sposobnom da sam odlučuje, pruži pomoć pri umiranju.
Na strani nemačkog ministra zadravlja je i predsednik lekarske komore Nemačke Frank Ulrih Montgomeri, koji je protiv svakog pružanja pomoći pri umiranju. I bivši šef Socijaldemokratske partije Nemačke Franc Mintefering, koji se zbog negovanja svoje teško bolesne supruge pre nekoliko godina bio povukao iz politike, izjasnio se jednom prilikom kako protiv prava na eutanaziju u Nemačkoj.
A, kada je reč o samim Nemcima, ankete pokazuju da većina njih želi mogućnost da se u slučajevima teških bolesti, dozvoli aktivna pomoć pri umiranju, odnosno, eutanazija, koja je u u okviru zemalja Evropske unije (EU) dozvoljena u Belgiji, Holandiji i Luksemburgu.
Aktivna pomoć pri umiranju, ubistvo na zahtev ili eutanazija zabranjena je u Nemačkoj, dok je, naprotiv, pomoć pri umiranju dozovoljena. To znači da se ne kažnjava, ako neko jednom pacijentu, "osuđenom" na smrt pribavi, recimo, smrtonosni medikament, navode mediji.
Pravno gledano, pružanje "pomoći" pri umiranju u Nemačkoj, zemlji u kojoj živi više od 15 miliona ljudi starijih od 65 godina veoma je komplikovano, jer postoji "obaveza za spas", u protivnom prete visoke kazne.
Štampa je pisala da je jedan broj od života umornih Nemaca, za nekoliko hiljlada evra, koliko "to" košta, pronašlo svoj kraj u Švajcarskoj, posredstvom švajcarske organizacije za eutanaziju "Dignitas", koja nudi "smrt dostojnu čoveka."