Немачка: За или против еутаназије законом?
БЕРЛИН - Немачки министар здравља демохришћанин Херман Грее је изричито против еутаназије и захтева забрану било какве помоћи при умирању за безизгледне пацијенте, али неки етичари, правници и лекари у палијативној медицини се са тим не слажу и траже да се лекарима омогући да "испрате пацијента у смрт".
Најтежим болесницима се мора дати прилика да сами о томе одлучују, сматра етичар Урбан Визинг са Универзитета у Тибингену. Визинг, експерт за палијативну медицину Гиан Доменио Борасио са Универзитета у Лузијани, етичар Ралф Јокс са Максимилијан Лудвиг Универзита у Минхену и заменик председника Немачког етичког савета правник Јохен Таупиц су представили нацрт закона о томе како би се убудуће у Немачкој правно могла регулисати помоћ при умирању.
И они, као и министар, желе да помоћ при умирању кривично буде кажњива са изузетком у два случаја - да се неизлечиво оболелом пацијенту, чији се шансе за живот веома ограничене, омогући пратња у смрт, уколико му је пре тога свеобухватно разјашњено, између осталог, и све о могућностима палијативне медицине.
Реч је о медицинској грани која подразумева потпуну бригу о болеснику оболелом од хроничне, неизлечиве болести, када су превентивне и куративне методе лечења исцрпљене.
Осим тога, лекар мора бити убеђен да пацијент добровољно жели смрт. Лекар, такође, поред себе мора увек да има још једног колегу и између разговора о пратњи у смрт и пружању те помоћи мора да прође најмање десет дана, каже се у новом предлогу министрових неистомишљеника. У предлогу се, такође, наводи, да ни родбина не би смела да буде кривично гоњена, ако једном пунолетном пацијенту, способном да сам одлучује, пружи помоћ при умирању.
На страни немачког министра задравља је и председник лекарске коморе Немачке Франк Улрих Монтгомери, који је против сваког пружања помоћи при умирању. И бивши шеф Социјалдемократске партије Немачке Франц Минтеферинг, који се због неговања своје тешко болесне супруге пре неколико година био повукао из политике, изјаснио се једном приликом како против права на еутаназију у Немачкој.
А, када је реч о самим Немцима, анкете показују да већина њих жели могућност да се у случајевима тешких болести, дозволи активна помоћ при умирању, односно, еутаназија, која је у у оквиру земаља Европске уније (ЕУ) дозвољена у Белгији, Холандији и Луксембургу.
Активна помоћ при умирању, убиство на захтев или еутаназија забрањена је у Немачкој, док је, напротив, помоћ при умирању дозовољена. То значи да се не кажњава, ако неко једном пацијенту, "осуђеном" на смрт прибави, рецимо, смртоносни медикамент, наводе медији.
Правно гледано, пружање "помоћи" при умирању у Немачкој, земљи у којој живи више од 15 милиона људи старијих од 65 година веома је компликовано, јер постоји "обавеза за спас", у противном прете високе казне.
Штампа је писала да је један број од живота уморних Немаца, за неколико хиљлада евра, колико "то" кошта, пронашло свој крај у Швајцарској, посредством швајцарске организације за еутаназију "Дигнитас", која нуди "смрт достојну човека."