Nemački ekonomisti tužbom protiv bankarske unije
Ekonomisti u Nemačkoj pokrenuli su sudski proces s ciljem da spreče stupanje na snagu novog niza propisa u finansijskom sektoru EU, koji regulišu uspostavljanje bankarske unije, saopštio je danas Savezni ustavni sud Nemačke.
Najviši nemački sud primio je žalbu u kojoj se navodi da novi bankarski regulatorni sistem EU krši nemački Ustav, osnovu pravnog sistema te zemlje, prenosi agencija Frans pres.
Delom kao odgovor na dužničku krizu u evrozoni, Brisel je početkom godine dogovorio formiranje bankarske unije, u okviru koje Evropska centralna banka (ECB) treba da preuzme direktan nadzor nad najvećim bankama monetarne unije.
"Podnosioci žalbe smatraju da je bankarska unija neustavna, jer evropski osnivački ugovori ne dozvoljavaju potpuno prebacivanje nacionalne supervizije na ECB. Oni smatraju da bi ECB imala suviše veliku moć nad nacionalnim bankama", rekao je za Frans pres portparol suda.
Jedan od podnosilaca žalbe, ekonomista i bivši ministar finansija Markus Kerber, izjavio je da bankarska unija predstavlja neprihvatljiv rizik za zemlje poput Nemačke, koje imaju funkcionalan sistem bankarskog nadzora.
"Zemlje kao što je Nemačka i njihovi bankarski sektori deliće rizike koje nose bankarske greške u Francuskoj i južnoj Evropi", rekao je Kerber, upozoravajući na zamku prevelikog objedinjavanja odgovornosti.
Nemačka vlada je početkom jula izglasala propise kojima se pravilima bankarske unije dodaje nekoliko nacionalnih komponenti, a te mere tek treba da izglasa nemački parlament. Ministarstvo finansija u Berlinu navelo je da je podrobno ispitalo nove propise o bankama i da su oni u skladu sa Ustavom.