NEMAČKO STOP NOĆNIM VUKOVIMA: Rusi traže objašnjenje od Poljaka
Nemački graničari pokušaće da spreče ulazak u zemlju ruskih bajkera, koji učestvuju u počasnoj vožnju povodom obeležavanja 70- ogodišnjice pobede nad nacističkom Nemačkom, saopštili su vladini zvaničnici.
Iako možda motociklisti iz kluba "Noćni vukovi", koji se nalaze na crnoj listi SAD zbog učešća u pripajanju Krima Rusiji, imaju vize za ulazak u Nemačku, ona će im biti poništena na granici ukoliko pokušaju da uđu u zemlju.
"Graničari su svesni da ima onih koji imaju važeće vize, ali su im one zapravo poništene", rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Martin Šefer.
Postoji legalna procedura po kojoj izdate vize mogu biti poništene tako da je moguće zabraniiti ulazak u zemlju osobama koje već imaju vize.
Šefer je istakao da Nemačka generalno podržava slobodu govora i okupljanja i da će i sama obeležiti kraj Drugog svetskog rata. Ali, učešće Noćnih vukova u paradi motociklista u Berlinu 9. maja nije prihvatljivo, naglasio je on.
Poljski graničari danas su zabranili ulazak u zemlju desetorici ruskih bajkera, koji su navodno bliski ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. Oni su ranije danas stigli na belorusko-poljsku granicu, sa ciljem da na putu, koji je počeo u subotu iz Moskve, pređu Poljsku i 9. maja stignu u Berlin.
Vođa ruskih bajkera Aleksandar Zaldostanov najavio je da će neko od njegovih kolega svakako stići u Berlin.
"Neki koji se ne budu predstavili kao Noćni vukovi proći će ovim putem i dovršiti ovu misiju", rekao je on.
Rusi traže objašnjenje
Rusko Ministarstvo inostranih poslova zatražilo je od poljskih vlasti objašnjenje zašto danas nisu pustili u Poljsku deset ruskih motociklista.
"Zahtevamo objašnjenje poljskih vlasti i kategorično osuđujemo njihove postupke koji svedoče o tome da su spremni da za dnevne potrebe prekrajaju istoriju", piše u saopštenju ruskog MIP-a.
U saopštenju se podseća da su motociklisti, iako su imali važeće šengenske vize, vraćeni u Belorusiju pošto su nekoliko sati zadržani pod nadzorom i ispitivani na graničnom prelazu Terespol.
"Granični prelaz je dobio pojačanje u vidu vojnika, kao da je htelo da se se stekne utisak da mala grupa ruskih građana koja je krenula u Evropu sa najblagorodnijim namerama, predstavlja pretnju za poljsku državu", piše u ruskom saopštenju.