НЕМАЧКО СТОП НОЋНИМ ВУКОВИМА: Руси траже објашњење од Пољака
Немачки граничари покушаће да спрече улазак у земљу руских бајкера, који учествују у почасној вожњу поводом обележавања 70- огодишњице победе над нацистичком Немачком, саопштили су владини званичници.
Иако можда мотоциклисти из клуба "Ноћни вукови", који се налазе на црној листи САД због учешћа у припајању Крима Русији, имају визе за улазак у Немачку, она ће им бити поништена на граници уколико покушају да уђу у земљу.
"Граничари су свесни да има оних који имају важеће визе, али су им оне заправо поништене", рекао је портпарол Министарства спољних послова Мартин Шефер.
Постоји легална процедура по којој издате визе могу бити поништене тако да је могуће забраниити улазак у земљу особама које већ имају визе.
Шефер је истакао да Немачка генерално подржава слободу говора и окупљања и да ће и сама обележити крај Другог светског рата. Али, учешће Ноћних вукова у паради мотоциклиста у Берлину 9. маја није прихватљиво, нагласио је он.
Пољски граничари данас су забранили улазак у земљу десеторици руских бајкера, који су наводно блиски руском председнику Владимиру Путину. Они су раније данас стигли на белоруско-пољску границу, са циљем да на путу, који је почео у суботу из Москве, пређу Пољску и 9. маја стигну у Берлин.
Вођа руских бајкера Александар Залдостанов најавио је да ће неко од његових колега свакако стићи у Берлин.
"Неки који се не буду представили као Ноћни вукови проћи ће овим путем и довршити ову мисију", рекао је он.
Руси траже објашњење
Руско Министарство иностраних послова затражило је од пољских власти објашњење зашто данас нису пустили у Пољску десет руских мотоциклиста.
"Захтевамо објашњење пољских власти и категорично осуђујемо њихове поступке који сведоче о томе да су спремни да за дневне потребе прекрајају историју", пише у саопштењу руског МИП-а.
У саопштењу се подсећа да су мотоциклисти, иако су имали важеће шенгенске визе, враћени у Белорусију пошто су неколико сати задржани под надзором и испитивани на граничном прелазу Тереспол.
"Гранични прелаз је добио појачање у виду војника, као да је хтело да се се стекне утисак да мала група руских грађана која је кренула у Европу са најблагороднијим намерама, представља претњу за пољску државу", пише у руском саопштењу.