Nesporazum između SAD i Nemačke ide u prilog Rusiji
“Teško je dogovarati se sa ljudima koji čak i u sopstvenoj kući među sobom moraju da razgovaraju šapatom”, citirao je nedavno američki Tajm reči ruskog predsednika Vladimira Putina povodom špijunskog skandala između Nemačke i SAD.
Putin je svoj komentar izneo još u aprilu na jednoj konferenciji za novinare, kada je izazvao salvu smeha u konferencijskoj sali.
U Berlinu ne poriču da se cela priča nije dopala kancelarki Angeli Merkel. U trenutku kada reči optužbe, posebno u vezi sa prilikama u Ukrajini, svakodnevno stižu iz Vašingtona u Moskvu, i obrnuto, jasno je da je za Evropsku uniju ključno da održi zajednički front sa SAD protiv Kremlja. Međusobno špijuniranje u tom smislu sigurno neće dati dobre rezultate.
Vašingtonu je jasno da Evropljani na dešavanja u Ukrajiini ne gledaju na isti način kao Amerikanci. Sve što se dešava u Ukrajini nadohvat ruke je istočnim pa i centralnim članicama EU. Iz njihove perspektive pogled na seobe ukrajinskih uzbeglica ka Rusiji deluje uznemirujuće.
Ukoliko bi došlo do većih sukoba, jasno je da Evropa kao kontinent i EU kao političko-ekonomska zajednica ne bi bili pošteđeni, jer kretanje izbeglica, ljudi u nevolji, nije lako kontrolistati, a ukrajinska privreda bi se našla na ivici propasti, navodi "Politika".
Vidljivo je da Nemačka na sve moguće načine pokušava da izdejstvuje mir u Ukrajini, dotle vojna podrška Kijevu stiže uglavnom iz SAD i NATO-a. Zbog toga se nimalo ne čudi sumnjiv odnos na relaciji Vašington-Berlin.
Kancelarska služba Angele Merkel je kao reakciju na američku špijunažu u Nemačkoj naložila nemačkim obaveštajnim službama ograničenje saradnje sa američkim partnerskim službama na najnužniju meru, saznaje Bild u bezbednosnim krugovima. Ova mera važi do daljeg i odnosi se na sve kooperacije, koj ene pogađaju neposredne sigurnosne interese Nemačke, poput bezbednosti nemačkih vojnika u Avganistanu i drugim inostranim vojnim misijama iliodbranu od terorizma.
Nemačka vlada je posle saznanja da je jedan službenik Ministarstva odbrane takođe špijunirao za Ameriku zahtevala kao diplomatsko rešenje, da kontakt-agent CIA napusti Berlin, što se dogodilo prvi put u posleratnoj istoriji zemlje, da se traži odlazak jednog američkog predstavnika, ukazuju nemački mediji.
Američko-nemački odnosi su zbog špijuniranja došli u krizu, ocenjuju analitičari a od američke vlade odakle za sada, prenose nemački medijim nema komentara, traži se razjašnjenje situacije.