Неспоразум између САД и Немачке иде у прилог Русији
“Тешко је договарати се са људима који чак и у сопственој кући међу собом морају да разговарају шапатом”, цитирао је недавно амерички Тајм речи руског председника Владимира Путина поводом шпијунског скандала између Немачке и САД.
Путин је свој коментар изнео још у априлу на једној конференцији за новинаре, када је изазвао салву смеха у конференцијској сали.
У Берлину не поричу да се цела прича није допала канцеларки Ангели Меркел. У тренутку када речи оптужбе, посебно у вези са приликама у Украјини, свакодневно стижу из Вашингтона у Москву, и обрнуто, јасно је да је за Европску унију кључно да одржи заједнички фронт са САД против Кремља. Међусобно шпијунирање у том смислу сигурно неће дати добре резултате.
Вашингтону је јасно да Европљани на дешавања у Украјиини не гледају на исти начин као Американци. Све што се дешава у Украјини надохват руке је источним па и централним чланицама ЕУ. Из њихове перспективе поглед на сеобе украјинских узбеглица ка Русији делује узнемирујуће.
Уколико би дошло до већих сукоба, јасно је да Европа као континент и ЕУ као политичко-економска заједница не би били поштеђени, јер кретање избеглица, људи у невољи, није лако контролистати, а украјинска привреда би се нашла на ивици пропасти, наводи "Политика".
Видљиво је да Немачка на све могуће начине покушава да издејствује мир у Украјини, дотле војна подршка Кијеву стиже углавном из САД и НАТО-а. Због тога се нимало не чуди сумњив однос на релацији Вашингтон-Берлин.
Канцеларска служба Ангеле Меркел је као реакцију на америчку шпијунажу у Немачкој наложила немачким обавештајним службама ограничење сарадње са америчким партнерским службама на најнужнију меру, сазнаје Билд у безбедносним круговима. Ова мера важи до даљег и односи се на све кооперације, кој ене погађају непосредне сигурносне интересе Немачке, попут безбедности немачких војника у Авганистану и другим иностраним војним мисијама илиодбрану од тероризма.
Немачка влада је после сазнања да је један службеник Министарства одбране такође шпијунирао за Америку захтевала као дипломатско решење, да контакт-агент ЦИА напусти Берлин, што се догодило први пут у послератној историји земље, да се тражи одлазак једног америчког представника, указују немачки медији.
Америчко-немачки односи су због шпијунирања дошли у кризу, оцењују аналитичари а од америчке владе одакле за сада, преносе немачки медијим нема коментара, тражи се разјашњење ситуације.