HOROR U BEOGRADSKOJ ŠKOLI: Povređeno na desetine učenika (VIDEO)
U našim školama je, samo danas, povređeno na desetine, stotine učenika - što verbalno, što psihički, ali i fizički. Vršnjačko nasilje je REALNOST, koja se ne sme ignorisati.
ZAŠTO AKCIJA PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA?
SA CILJEM da podignemo svest o vršnjačkom nasilju i sprečimo nove slučajeve koji ostavljaju ožiljke za ceo život, pokrenuli smo akciju “Drug nije meta”. Kroz razgovore sa stručnjacima, pedagozima, psiholozima, sociolozima, advokatima, policijom, nastavnicima i direktorima, ali i roditeljima i đacima, žrtvama i nasilnicima, došli smo do poraznog saznanja da veliki broj ljudi vršnjačko nasilje tretira kao isključivo fizički obračun. Nažalost, ono je mnogo više od toga. Umesto da pišemo o tragičnim slučajevima naših škola, hajde da zajedno stanemo na put nasilju i sprečimo ga.
Redakcija SrbijaDanas.comOvo bi mogla biti vest svakog dana, a nije samo zato što većina žrtava ne sme da se požali na nasilnike, u strahu da će im biti samo gore.
Žrtve uglavnom ćute, bore se sa svojim strahovima u tišini svojih soba, u tami. Nastavnici, psiholozi i direktori vrlo često ne reaguju adekvatno, ili se pravdaju da nisu obavešteni onim što se dešava između zidova njihovih škola.
Zato smo odlučili DA PROGOVORIMO, glasno i jasno, da prenesemo iskustva učenika o kojima ćute, da na ovu temu pitamo i njihove roditelje, i nastavnike, i one koji su tu da ih brane i da nešto preduzmu!
Zato pokrećemo akciju #Drugnijemeta gde ćemo na temu vršnjačkog nasilja govoriti otvoreno, a sve sa ciljem da utičemo na sve u ovom "lancu" da REAGUJU kada primete da se nasilje odigrava - da spreče modrice na dečjim dušama i telima.
CRNA STATISTIKA
► U prvih šest meseci 2015. godine u Srbiji je registrovano 314 krivičnih dela izvršenih između maloletenih lica
► 80 odsto đaka u osnovnim školama susrelo sa nasiljem, a u srednjim 60 odsto
► 50 odsto osmaka misli da je seksualno uznemiravanje devojčica šala
► 2/3 dece je doživelo neki oblik nasilja
► Svaki četvrti đak u toku svog školovanja trpi maltretiranje drugova iz klupe
► DEČACI u najvećem broju slučajeva vrše fizičko nasilje
► DEVOJČICE u najvećem broju slučajeva vrše socijalno nasilje
► 60 odsto učenika ne pomaže drugu koji trpi vršnjačko nasilje
► 18 odsto učenika na nasilje odgovara nasiljem
► DEVOJČICE češće prijavljuju nasilje
► 246 maloletnika osuđeno je za godinu dana zbog krivičnog dela protiv života i tela prema poslednjim podacima Zavoda za statistiku. U toku 2013. godine dva maloletnika su izvršila ubistva maloletnika.
► Od 3.500 slučajeva nasilja nad decom 2013. godine, u 19 odsto reč je bilo o VRŠNJAČKOM NASILJU!!!
Izvor: Zavod za statistiku Srbije, Uprava kriminalističke policije Srbije, Kancelarija za ljudska i manjinska pravaPridruži se akciji! Ne gledaj nasilje, reaguj i prijavi nasilnika!
Ako samo jedno dete spasimo "pakla" kroz koji prolazi, UČINILI SMO MNOGO!