ХОРОР У БЕОГРАДСКОЈ ШКОЛИ: Повређено на десетине ученика (ВИДЕО)
У нашим школама је, само данас, повређено на десетине, стотине ученика - што вербално, што психички, али и физички. Вршњачко насиље је РЕАЛНОСТ, која се не сме игнорисати.
ЗАШТО АКЦИЈА ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА?
СА ЦИЉЕМ да подигнемо свест о вршњачком насиљу и спречимо нове случајеве који остављају ожиљке за цео живот, покренули смо акцију “Друг није мета”. Кроз разговоре са стручњацима, педагозима, психолозима, социолозима, адвокатима, полицијом, наставницима и директорима, али и родитељима и ђацима, жртвама и насилницима, дошли смо до поразног сазнања да велики број људи вршњачко насиље третира као искључиво физички обрачун. Нажалост, оно је много више од тога. Уместо да пишемо о трагичним случајевима наших школа, хајде да заједно станемо на пут насиљу и спречимо га.
Редакција SrbijaDanas.comОво би могла бити вест сваког дана, а није само зато што већина жртава не сме да се пожали на насилнике, у страху да ће им бити само горе.
Жртве углавном ћуте, боре се са својим страховима у тишини својих соба, у тами. Наставници, психолози и директори врло често не реагују адекватно, или се правдају да нису обавештени оним што се дешава између зидова њихових школа.
Зато смо одлучили ДА ПРОГОВОРИМО, гласно и јасно, да пренесемо искуства ученика о којима ћуте, да на ову тему питамо и њихове родитеље, и наставнике, и оне који су ту да их бране и да нешто предузму!
Зато покрећемо акцију #Drugnijemeta где ћемо на тему вршњачког насиља говорити отворено, а све са циљем да утичемо на све у овом "ланцу" да РЕАГУЈУ када примете да се насиље одиграва - да спрече модрице на дечјим душама и телима.
ЦРНА СТАТИСТИКА
► У првих шест месеци 2015. године у Србији је регистровано 314 кривичних дела извршених између малолетених лица
► 80 одсто ђака у основним школама сусрело са насиљем, а у средњим 60 одсто
► 50 одсто осмака мисли да је сексуално узнемиравање девојчица шала
► 2/3 деце је доживело неки облик насиља
► Сваки четврти ђак у току свог школовања трпи малтретирање другова из клупе
► ДЕЧАЦИ у највећем броју случајева врше физичко насиље
► ДЕВОЈЧИЦЕ у највећем броју случајева врше социјално насиље
► 60 одсто ученика не помаже другу који трпи вршњачко насиље
► 18 одсто ученика на насиље одговара насиљем
► ДЕВОЈЧИЦЕ чешће пријављују насиље
► 246 малолетника осуђено је за годину дана због кривичног дела против живота и тела према последњим подацима Завода за статистику. У току 2013. године два малолетника су извршила убиства малолетника.
► Од 3.500 случајева насиља над децом 2013. године, у 19 одсто реч је било о ВРШЊАЧКОМ НАСИЉУ!!!
Извор: Завод за статистику Србије, Управа криминалистичке полиције Србије, Канцеларија за људска и мањинска праваПридружи се акцији! Не гледај насиље, реагуј и пријави насилника!
Ако само једно дете спасимо "пакла" кроз који пролази, УЧИНИЛИ СМО МНОГО!