OBEĆAVAJU KULE I GRADOVE, A UNIŠTAVAJU ŽIVOTE: Pogledajte trikove srpskih prevaranata i zaštitite se
Niška policija je podnela krivičnu prijavu protiv M. M. (40), zbog sumnje da je izvršila prevaru. Naime, ona je od trojice Nišlija uzela, kako se sumnja 13 prosečnih plata za navodni posao u Americi.
Sumnja se da je ona, u periodu od oktobra prošle godine do maja ove, lažno se predstavljajući kao zastupnik Imigracione službe Amerike, dovela u zabludu tri osobe iz Niša.
Oni su je kako se navodi kontaktirali radi obezbeđivanja neophodne dokumentacije i posla u Americi.
M. M. (40) iz Topole je sebi pribavila protivpravnu vrednost od 548.000 dinara.
Mnogi nezaposleni u Srbiji su omiljene žrtve raznih prevaranta koji ih mame, pre svega u novinskim oglasima, poslovima od više hiljada evra. Iako iza oglasa najčešće stoji samo broj mobilnog telefona kao kontakt, mnogi nezaposleni iz Srbije bez prethodne opsežne provere ipak sve više pozivaju ovakve prevarante.
Što veća laž, mamci sjajniji
Na sajtu prevara.info u minulih šest godina objavljeno je preko hiljadu prevara. Posetiocima sajta pokazan je sav sjaj i beda prevara koje se dešavaju oko nas, ali i u svetu. Što je laž veća, mamci su sjajniji.
Najbolji mamac dobra zarada
Ovakav vid prevare, kao i dobra zarada, bili su svojevremeno dobar mamac i za prevaranta D. S. (56) iz Niša, koji se lažno predstavljao kao nekakav zastupnik Evropske unije.
Teretio se da je od šest osoba uzeo od 950 do 5.000 evra, obećavajući im posao u zemljama Evropske unije, dok je vlasnicima restorana govorio da može da ih preporuči višečlanoj evropskoj misiji i obećavao im je 2.380 evra za njihove usluge.
U NVO "Atina" tvrde da veliki broj ljudi, koji nasednu na poslovne ponude, završi u lancu trgovine ljudima iz koga je povratak mukotrpan i neizvestan.
Broj prevarenih raste
Unazad deset godina, u ovoj organizaciji bili su u prilici da kroz proživljena iskustva i svedočenja njihovih korisnika, sagledaju zlo i užase koje trgovina ljudima i stavljanje drugog čoveka u ropski položaj nosi.
"Ranjivost je zajednički imenitelj, prouzrokovana teškom ekonomskom situacijom, siromaštvom i često životom u nasilju i diskriminaciji, na koje društvo i država nisu gradili adekvatne odgovore", kaže Jelena Hrnjak, koordinatorka NVO "Atina"
Žene i muškarci su žrtve trgovine ljudima
"Recimo kada je reč o ženi koja se javila na oglas za održavanje domaćinstva u zemlji EU, pa završila zaključana u istoj kući mesecima. I to radno eksploatisana, bez dokumenata, novca i znanja jezika. Ili o građevinskim radnicima eksploatisanim u Rusiji, pa i 22-dvogodišnjoj devojci kojoj je ponuđen posao u restoranu, a završila je prisiljena na prostituciju na ulicama grada u severnoj Italiji", dodaje Jelena Hrnjak za Večernje novosti.
U NVO "Atina" navode da je potražnja za jeftinom radnom snagom i ogromnim profitom, pogodno tle za pojedince i kriminalne grupe, koji ranjivost prepoznaju.
Najčešće se zloupotrebom poverenja i teškog položaja, čak ni ne koristeći sredstva prinude i sile, dovode ljudi u začarani krug nasilja iz koga je teško izaći.