I RUS MOŽE DA POGREŠI: Raketa S-300 letela 20 metara uvis pa pala nazad! (VIDEO)
Na internetu se pojavio video snimak neuspešnog lansiranja rakete S-300 u jednoj vojnoj bazi negde u Rusiji.
Na video snimku u trajanju od minut vidi se raketa kako uzleće, praćena manjim oblakom dima, i ubrzo zatim se naon dvadesetak metara zaustavlja i obrušava na zemlju, uz povike onih koji su posmatrali lansiranje.
Nekoliko sekundi kasnije, raketa nestaje iz vidnog polja, a čuje se snažna eksplozija.
Snimak koji je procureo, prema oceni "Dejli mejla", biće donekle udarac za predsednika Rusije Vladimira Putina, koji je, kako list navodi, u protekloj godini za 33 odsto povećao izdvajanja iz budžeta za vojsku.
Kriza u odnosima podstakla novu trku u naoružanju
Odnosi Rusije i Zapada su na najnižen nivou od Hladnog rata zbog situacije u Ukrajini. Novo zaoštravanje odnosa je i podstaklo dve strane da ponovo uđu u svojevrsnu trku u naoružanju.
Rusija, koja drži da NATO svojim akcijama nastoji da okruži Rusiju, ulaže dosta sredstava u odbrambena sredstva poput protivraketnog sistema S-300.
S druge strane, "strah od Rusa" raširio se mnogim zemljama istočne Evrope i Baltika. Kako je reč o članicama NATO saveza, ova organizacija je, u nameri da zaštiti svoje članica, drastično povećala vojno prisustvo u Evropi, kakvo nije viđeno od Hladnog rata.
Juče je Ministarstvo odbrane Poljske saopštilo da planira da kupi američki protivraketni sistem zemlja-vazduh "Patriot" kao važan korak u procesu osavremenjivanja sistema raketne odbrane Poljske. Međutim, i ovaj sistem je imao niz "incidenata" u svojoj istoriji:
- Pre par godina u Kataru raketa je "greškom" ispaljena na farmu, ali srećom nije bilo žrtava.
- Tokom Prvog iračkog rata 1991. godine, kada je sistem imao vatreno krštenje, u napadu iračkih balističkih snaga nije uspeo da "prati i uništi" iračku Skad raketu koja je pogodila vojnu baraku i ubila 28 američkih vojnika, a ranila više od 100.
To nije sprečilo SAD da ovaj sistem uspešno proda: Tajvanu, Egipatu, Nemačkoj, Grčkoj (koja planira da kupi i S-300), Izraelu, Japanu, Kuvajtu, Holandiji, Saudijskoj Arabiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Jordanu i Španiji.
Pogledajte i: