Nikola Tesla protiv gladi u svetu
Iako je "struja" prva asocijacija kada pomenete Nikolu Teslu, on se zalagao za mnoge projekte koji tek danas dolaze do izražaja.
Manje je poznata činjenica da je Nikola Tesla pokušavao da se izbori protiv gladi u svetu, fokusirajući se na zdravu ishranu. Inspirisani time, firma "Altamed" patentirala je aditiv hrani koji omogućava prirodniju ishranu životinja, a tehnologijom njene proizvodnje rešava se i ekološki problem – deponije na farmama.
U saradnji sa Veterinarskim fakultetom, Farmaceutskim fakultetom i Biološkim institutom "Siniša Stanković", pomenuta firma je prošle godine patentirala protein animalnog porekla koji je ustvari aditiv bogat esencijalnim aminokiselinama koje ni ljudski ni životinjski organizam ne bi mogao da proizvede sam na neki drugi način, a njegovim korišćenjem ishrana životinja je dosta prirodnija.
Način funkcioniše korišćenjem larve domaće muve kao posrednika koji prerađuje organski otpad sa farme, a za posledicu dobija dodatak ishrani. Doktorski rad je verifikovani dokaz da je ovaj aditiv koristan.
"Zahvaljujući poverenju koje nam je ukazao Muzej Nikole Tesle koji nam je prošle godine dodelio na ispitivanje originalnu recepturu Nikole Tesle za brend koji je on zaštitio 1938. godine – 'Factor auctus' (Faktor rasta), mi smo na profitabilan način rešili ekološki problem. I ne samo to nego smo uradili i ono na čemu je Tesla insistirao: da se zemlji vrati ono što su joj biljke uzele. Uz to imamo i prirodnu hranu za ptice, ribe, svinje i neke druge životinje kao što su krave”, za portal dnevne.rs objašnjava Dragan Mijanović, direktor firme "Altamed" koja je na tržištu Srbije, ali i regiona, poznata po proizvodnji "Revite", priodnog dodatka ishrani na bazi matičnog mleča.
Tesla je 1938. godine dizajnirao robnu marku "Faktor rasta". On nije podržavao proizvodnju veštačke hrane, a da je poživeo i da nije bilo Drugog svetskog rata verovatno bi mu bila dodeljena Nobelova nagrada za mir.
Oduvek je radio u službi čovečanstva u oblastima koje je istraživao, ali neki njegovi radovi ostali su nezavršeni. To ne bi trebalo gledati kao zaključnu stvar, već izvor za neka dalja istraživanja.