Nikolić: Srbija stoji rame uz rame sa svima
NJUJORK - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da su za uništenje ozonskog omotača i globalno zagrevanje odgovorne razvijene zemlje, koje sada žele da uspostave pravila koja siromašne zemlje neće moći da ispoštuju.
"Srbija sigurno nije država koja je upropastila ozonski omotač i podigla temperaturu na zemljinoj kugli, a ipak je doživela poplave čije posledice ne može sama da otkloni", rekao je Nikolić na marginama samita u Njujorku UN o klimatskim promenama.
On je rekao da su neke zemlje podigle gradove i izgradile ekonomiju ne vodeći računa o štetnim posledicama, a da sada, ođednom, žele da uspostave pravila koja će za nerazvijene zemlje predstavljati rampu.
Ako uvedete takve standarde, siromašne i nerazvijene zemlje neće moći da ih ispoštuju, upozorio je predsednik Srbije. On je naglasio da je "kucnuo poslednji čas" i da će bogate zemlje morati sada da ulože mnogo novca i u ono što ne vraća novac, kako bi spasile budućnost.
"Ovo je svetski problem, mora da se rešava na svetskom nivou", istakao je predsednik Srbije. Na samitu u Njujorku, koji se održava na marginama 69. zasedanja Generalne skupštine UN, učestvuju lideri 120 zemalja.
Nikolić tokom dana treba da ima bilateralni susret sa predsednikom Egipta Abdelom Fatahom el Sisijem, dok će u večernjim satima prisustvovati tradicionalnom prijemu koje u čast svetskih lidera, okupljenih na zasedanju UN, priređuje američki predsednik Barak Obama.
Nikolić ponudio znanja i iskustva Srbije
Nikolić je podsetio da je na samitu o klimi ponudio znanja i iskustva Srbije, kao partnera svima u svetu.
"Srbija stoji rame uz rame sa svima, to što ima novaca uložiće. Ako neko želi da i Srbija bude deo evropske, pre svega, a potom i svetske zajednice, moraće da uloži i u Srbiju, jer reku treba obezbediti duž celog toka, a ne samo tamo gde protiče kroz bogate države'', rekao je on. Srbija je, prema njegovim rečima, svesna toga da nije veliki zagađivač.
"To je naša sreća i nesreća: nesreća, jer to znači da ne proizvodimo dovoljno, a sreća, jer nismo otrovali ni zemlju ni vodu ni vazduh i da smo dobro mesto za investicije, posebno u hranu", rekao je Nikolić i dodao da Srbija ima veliku šansu i hoće da sarađuje.
On je priznao da je i Srbija u svom razvoju i svom održanju učinila nešto protiv prirode: posečene su šume, što je dovelo do erozije zemljišta, a i termoeelektrane su jedan od uzroka što su upropašćene velike površine plodnog zemljišta i oranica.
Treba menjati i zakone i ponašanje
"Sad nas ubeđuju da treba da pravimo termoelektrane koje ne proizvode takvu emisiju gasa, ali ... kada niste dovoljno razvijeni, najnovija tehnologija vam nije uvek dostupna, a neće ni da vam je daju, jeftinije vam daju svoju staru tehnologuju, a mi ne da nemamo dovoljno novca, mi nemamo novca", rekao je predsednik Nikolić. On je upozorio da treba menjati ne samo zakone, već i ponašanje.
"Ako postoje problemi u zakonskoj regulativi, to će država da otkloni novim zakonom, ali ja sam svedok toga da smo mi zaboravili da treba u nečemu da budemo jedinstveni, pa smo izmislili ''Vojvodina vode'', ''Srbija vode'', ''Beograd vode'', Srbija šume'', ''Vojvodina šume''...", rekao je Nikolić.
"Kao da smo podelili to prirodno bogatstvo pa neke ingerencije dali pokrajini, neke lokalnoj samoupravi, neke obaveze lokalnoj samoupravi, a ona stoji skrštenih ruku, jer ne može ništa da preduzme dok ne stigne Republika, koja takođe ima svojih problema", dodao je on.
Predsednik Srbije je ocenio da može mnogo toga da se uradi, na primer da se obnove kuće, ali da ljudski životi ne mogu da se vrate i da zato mora ozbiljnije da se pristupi tom problemu kako se ne bi ponovio i u budućnosti.
Podsetivši da su Srbiji posle poplava u pomoć pritekle i bivše jugoslovenske republike, Nikolić je rekao da takve situacije ne poznaju granice, razmirice ni istorijske sukobe. On je poručio da će Srbija svakako pokušati da i sama bude deo "Zelenog fonda" i da sve države treba da izdvoje u taj fond deo nacionalnog bogatstva.
"Srbija mora da počne ozbiljno da se ponaša, da ne ostanemo mi najprljaviji, a u stvari smo najčistiji i najbezazleniji u odnosu na celu ovu situaciju", zaključio je Nikolić.
Samit u Njujorku je otvorio generalni sekretar UN Ban Ki Mun, a na skupu, koji se održava na marginama 69. zasedanja Generalne skupštine UN, učestvuju lideri 120 zemalja.