Николић: Србија стоји раме уз раме са свима
ЊУЈОРК - Председник Србије Томислав Николић изјавио је да су за уништење озонског омотача и глобално загревање одговорне развијене земље, које сада желе да успоставе правила која сиромашне земље неће моћи да испоштују.
"Србија сигурно није држава која је упропастила озонски омотач и подигла температуру на земљиној кугли, а ипак је доживела поплаве чије последице не може сама да отклони", рекао је Николић на маргинама самита у Њујорку УН о климатским променама.
Он је рекао да су неке земље подигле градове и изградиле економију не водећи рачуна о штетним последицама, а да сада, ођедном, желе да успоставе правила која ће за неразвијене земље представљати рампу.
Ако уведете такве стандарде, сиромашне и неразвијене земље неће моћи да их испоштују, упозорио је председник Србије. Он је нагласио да је "куцнуо последњи час" и да ће богате земље морати сада да уложе много новца и у оно што не враћа новац, како би спасиле будућност.
"Ово је светски проблем, мора да се решава на светском нивоу", истакао је председник Србије. На самиту у Њујорку, који се одржава на маргинама 69. заседања Генералне скупштине УН, учествују лидери 120 земаља.
Николић током дана треба да има билатерални сусрет са председником Египта Абделом Фатахом ел Сисијем, док ће у вечерњим сатима присуствовати традиционалном пријему које у част светских лидера, окупљених на заседању УН, приређује амерички председник Барак Обама.
Николић понудио знања и искуства Србије
Николић је подсетио да је на самиту о клими понудио знања и искуства Србије, као партнера свима у свету.
"Србија стоји раме уз раме са свима, то што има новаца уложиће. Ако неко жели да и Србија буде део европске, пре свега, а потом и светске заједнице, мораће да уложи и у Србију, јер реку треба обезбедити дуж целог тока, а не само тамо где протиче кроз богате државе'', рекао је он. Србија је, према његовим речима, свесна тога да није велики загађивач.
"То је наша срећа и несрећа: несрећа, јер то значи да не производимо довољно, а срећа, јер нисмо отровали ни земљу ни воду ни ваздух и да смо добро место за инвестиције, посебно у храну", рекао је Николић и додао да Србија има велику шансу и хоће да сарађује.
Он је признао да је и Србија у свом развоју и свом одржању учинила нешто против природе: посечене су шуме, што је довело до ерозије земљишта, а и термоеелектране су један од узрока што су упропашћене велике површине плодног земљишта и ораница.
Треба мењати и законе и понашање
"Сад нас убеђују да треба да правимо термоелектране које не производе такву емисију гаса, али ... када нисте довољно развијени, најновија технологија вам није увек доступна, а неће ни да вам је дају, јефтиније вам дају своју стару технологују, а ми не да немамо довољно новца, ми немамо новца", рекао је председник Николић. Он је упозорио да треба мењати не само законе, већ и понашање.
"Ако постоје проблеми у законској регулативи, то ће држава да отклони новим законом, али ја сам сведок тога да смо ми заборавили да треба у нечему да будемо јединствени, па смо измислили ''Војводина воде'', ''Srbija воде'', ''Београд воде'', Србија шуме'', ''Војводина шуме''...", рекао је Николић.
"Као да смо поделили то природно богатство па неке ингеренције дали покрајини, неке локалној самоуправи, неке обавезе локалној самоуправи, а она стоји скрштених руку, јер не може ништа да предузме док не стигне Република, која такође има својих проблема", додао је он.
Председник Србије је оценио да може много тога да се уради, на пример да се обнове куће, али да људски животи не могу да се врате и да зато мора озбиљније да се приступи том проблему како се не би поновио и у будућности.
Подсетивши да су Србији после поплава у помоћ притекле и бивше југословенске републике, Николић је рекао да такве ситуације не познају границе, размирице ни историјске сукобе. Он је поручио да ће Србија свакако покушати да и сама буде део "Зеленог фонда" и да све државе треба да издвоје у тај фонд део националног богатства.
"Србија мора да почне озбиљно да се понаша, да не останемо ми најпрљавији, а у ствари смо најчистији и најбезазленији у односу на целу ову ситуацију", закључио је Николић.
Самит у Њујорку је отворио генерални секретар УН Бан Ки Мун, а на скупу, који се одржава на маргинама 69. заседања Генералне скупштине УН, учествују лидери 120 земаља.