NOVI DOMOVI: Evakuisani će se vratiti, ali gde?
SRBIJA – Nakon poplavnog talasa koji je zahvatio celu Srbiju, i primarne brige za živote građana, novo goruće pitanje je gde će se evakuisani ljudi vratiti, jer su mnogima domovi oštećeni ili uništeni.
Ministarstvo građevine i urbanizma je već počelo sa projektom izgradnje domova za ugrožene od poplava, a jedna od mera koje su preduzete je i pisanje novog Zakona o planiranju i izgradnji.
Ministar Zorana Mihajlović je navela da će nacrt novog zakona o planiranju i izgradnji biti završen do kraja maja meseca, nakon čega će biti dostupan svim zainteresovanim institucijama koje žele da daju svoje mišljenje. Kako je navela, akcenat pri izradi novog zakona biće na olakšavanju izdavanja građevinskih dozvola, naročito kroz formiranje Kancelarije za brze odgovore.
Govoreći o projektima u oblasti saobraćaja i obnovi puteva oštećenih tokom poplava, ministar Mihajlović je istakla da je najvažnije definisati prioritete, a potom što pre započeti sa obnovom infrastrukture.
Vladan Maričić iz firme za prodaju i montiranje montažnih eko-kuća “Ivanjica” je rekao da je ih je kontaktiralo Ministarstvo građevine i urbanizma i da nakon inicijalnih razgovora, očekuju odgovor od Ministarstva sa proizvodnom cenom koju mogu da izdvoje.
“Sistem “ključ u ruke” koji označava potpunu montažu eko-kuća sa instalacijama i finim radovima iznosi od 350 do 370 evra po kvadratu. U slučaju dogovora oko projekta za ugrožene u poplavama, ta cena će biti u skladu sa dogovorom sa Ministarstvom, ukoliko do njega dođe. Cena zavisi od toga da li su prisutna klizišta, kakav je teren, da li je potrebno izlivati nove temelje, odnosno od detaljne specifikacije zemljišta”, naveo je on.
Da bi se cena kvadrata snizila, osim dogovora sa prodavcima i izvođačima, ključan faktor su i takse lokalnih samouprava, koje se u Srbiji kreću od 50 do 200 evra po kvadratnom metru.
Vlada Srbije je juče ukinula vanrednu situaciju u državi, a premijer je poručio da će država dati svima krov nad glavom. Sada tek predstoji veliki posao. Osim sprečavanja zaraze, prioritet je obnova porušenog i podizanje infrastukture i energetskog sektora.