НОВИ ДОМОВИ: Евакуисани ће се вратити, али где?
СРБИЈА – Након поплавног таласа који је захватио целу Србију, и примарне бриге за животе грађана, ново горуће питање је где ће се евакуисани људи вратити, јер су многима домови оштећени или уништени.
Министарство грађевине и урбанизма је већ почело са пројектом изградње домова за угрожене од поплава, а једна од мера које су предузете је и писање новог Закона о планирању и изградњи.
Министар Зорана Михајловић је навела да ће нацрт новог закона о планирању и изградњи бити завршен до краја маја месеца, након чега ће бити доступан свим заинтересованим институцијама које желе да дају своје мишљење. Како је навела, акценат при изради новог закона биће на олакшавању издавања грађевинских дозвола, нарочито кроз формирање Канцеларије за брзе одговоре.
Говорећи о пројектима у области саобраћаја и обнови путева оштећених током поплава, министар Михајловић је истакла да је најважније дефинисати приоритете, а потом што пре започети са обновом инфраструктуре.
Владан Маричић из фирме за продају и монтирање монтажних еко-кућа “Ивањица” је рекао да је их је контактирало Министарство грађевине и урбанизма и да након иницијалних разговора, очекују одговор од Министарства са производном ценом коју могу да издвоје.
“Систем “кључ у руке” који означава потпуну монтажу еко-кућа са инсталацијама и финим радовима износи од 350 до 370 евра по квадрату. У случају договора око пројекта за угрожене у поплавама, та цена ће бити у складу са договором са Министарством, уколико до њега дође. Цена зависи од тога да ли су присутна клизишта, какав је терен, да ли је потребно изливати нове темеље, односно од детаљне спецификације земљишта”, навео је он.
Да би се цена квадрата снизила, осим договора са продавцима и извођачима, кључан фактор су и таксе локалних самоуправа, које се у Србији крећу од 50 до 200 евра по квадратном метру.
Влада Србије је јуче укинула ванредну ситуацију у држави, а премијер је поручио да ће држава дати свима кров над главом. Сада тек предстоји велики посао. Осим спречавања заразе, приоритет је обнова порушеног и подизање инфрастуктуре и енергетског сектора.