NOVI PRAVILNIK O CENI VRTIĆA: Uskoro rešenje problema plaćanja obdaništa
Cenu boravka dece u vrtiću veću od zakonske, osim u Beogradu, plaćaju i roditelji u Subotici, Boru i Lučanima. Oni za obdanište moraju da izdvoje više od 20 odsto ekonomske cene, koliko je propisano zakonom.
Nepravilnosti je bilo i u Kragujevcu, ali su lokalne vlasti ispravile grešku i cenu sa skoro 11.000 smanjile na 3.450 dinara.
U Beogradu, gde boravak deteta u vrtiću i dalje košta 9.000 dinara, kršenje zakona obrazlagali su time da je pravilnik o određivanju ekonomske cene boravka zastareo, jer je poslednji napisan 1993. Da ni to više ne bi mogao da bude argument, Ministarstvo prosvete formiralo je radnu grupu koja piše novi pravilnik i koji će biti objavljen sledećeg meseca.
"U toku je izrada pravilnika koji će dati nove kriterijume za izračunavanje pune, ekonomske cene", kaže za Novosti Bogoljub Lazarević iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
"Svaka lokalna samouprava morala bi da poštuje zakon, koji kaže da roditelji mogu da plate najviše 20 odsto ekonomske cene. A zavisno od socijalne kategorije, mogu delom ili u potpunosti da budu oslobođeni plaćanja."
Laički gledano, sva deca jedu manje-više isto, vaspitači bi trebalo da primaju iste plate, jednak je utrošak struje, hrana isto košta, ali ipak cene vrtića variraju po nekoliko hiljada dinara. Mereći samo one koji naplaćuju zakonskih 20 odsto, najjeftinije je u Lebanu (2.950) i Rumi (3.000), a najskuplje u Odžacima (4.480). Najviše naplaćuju u Boru, 45 odsto ekonomske cene, što iznosi 10.100 dinara. Isti procent plaćaju i roditelji u Subotici, što je 7.420 dinara. U Crnoj Travi i Zaječaru sve troškove snosi opština.
"Iako izgleda da su troškovi isti u svim lokalnim samoupravama, ipak nije tako", objašnjava Lazarević.
"Mnogo zavisi od toga da li je grejanje daljinsko ili ustanova ima kotlarnicu. Različite su i cene komunalija, pa možda i hrane koju nabavljaju. Plate vaspitača trebalo bi da budu iste, s tim što opštine i gradovi, ako su u mogućnosti, mogu da dodaju, kao što radi i Beograd."
Ima, međutim, i opština u kojima vaspitači dobijaju manje nego što je predviđeno pravilnikom. To su uglavnom one najsiromašnije, gde lokalne vlasti, koje i isplaćuju zarade, procene da je i nepun iznos dovoljan, pišu Novosti.