НОВИ ПРАВИЛНИК О ЦЕНИ ВРТИЋА: Ускоро решење проблема плаћања обданишта
Цену боравка деце у вртићу већу од законске, осим у Београду, плаћају и родитељи у Суботици, Бору и Лучанима. Они за обданиште морају да издвоје више од 20 одсто економске цене, колико је прописано законом.
Неправилности је било и у Крагујевцу, али су локалне власти исправиле грешку и цену са скоро 11.000 смањиле на 3.450 динара.
У Београду, где боравак детета у вртићу и даље кошта 9.000 динара, кршење закона образлагали су тиме да је правилник о одређивању економске цене боравка застарео, јер је последњи написан 1993. Да ни то више не би могао да буде аргумент, Министарство просвете формирало је радну групу која пише нови правилник и који ће бити објављен следећег месеца.
"У току је израда правилника који ће дати нове критеријуме за израчунавање пуне, економске цене", каже за Новости Богољуб Лазаревић из Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
"Свака локална самоуправа морала би да поштује закон, који каже да родитељи могу да плате највише 20 одсто економске цене. А зависно од социјалне категорије, могу делом или у потпуности да буду ослобођени плаћања."
Лаички гледано, сва деца једу мање-више исто, васпитачи би требало да примају исте плате, једнак је утрошак струје, храна исто кошта, али ипак цене вртића варирају по неколико хиљада динара. Мерећи само оне који наплаћују законских 20 одсто, најјефтиније је у Лебану (2.950) и Руми (3.000), а најскупље у Оџацима (4.480). Највише наплаћују у Бору, 45 одсто економске цене, што износи 10.100 динара. Исти процент плаћају и родитељи у Суботици, што је 7.420 динара. У Црној Трави и Зајечару све трошкове сноси општина.
"Иако изгледа да су трошкови исти у свим локалним самоуправама, ипак није тако", објашњава Лазаревић.
"Много зависи од тога да ли је грејање даљинско или установа има котларницу. Различите су и цене комуналија, па можда и хране коју набављају. Плате васпитача требало би да буду исте, с тим што општине и градови, ако су у могућности, могу да додају, као што ради и Београд."
Има, међутим, и општина у којима васпитачи добијају мање него што је предвиђено правилником. То су углавном оне најсиромашније, где локалне власти, које и исплаћују зараде, процене да је и непун износ довољан, пишу Новости.