NUKLEARNI PROGRAM: Ogroman jaz u pregovorima svetskih velesila i Irana
BEČ - Šef britanske diplomatije Vilijam Hejg, ocenio je danas da je ključno da Iran bude realističniji u onome što je neophodno za postizanje dogovora o nuklearnom programu sa šest svetskih sila, što bi okončalo sankcije uvedene Teheranu u zamenu za ograničavanje nuklearnih aktivnosti.
Hejg se novinarima obratio posle sastanka sa američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem. Keri i Hejg se, kao i njihove kolege iz Francuske i Nemačke, Loran Fabijus i Frank Valter Štajmajer, nalaze u Beču, kako bi pomogli da se pregovori Irana i šest svetskih sila pokrenu sa "mrtve tačke", pre isteka roka za postizanje dogovora 20. jula.
Hejg je rekao i da u razgovorima nema značajnijeg pomaka, prenele su agencije.
"Nismo postigli značajniji pomak. Ima ozbiljnih neslaganja, naročito po pitanju obogaćivanja uranijuma. Po tom pitanju postoji ogroman jaz", rekao je Hejg.
Hejg je ocenio i da bi cilj pregovarača trebalo da bude postizanje dogovora do 20. jula, umesto razmatranja da se taj rok produži.
Slične stavove izneli su i Keri, Fabijus i Štajnmajer:
"Očigledno je da među nama još ima veoma velikih neslaganja, pa bi trebalo da ocenimo da li možemo da načinimo neki napredak. Ključno je da budemo uvereni da Iran neće razvijati nuklearno oružje i da je program mirnodopski. To pokušavamo da postignemo ovde", rekao je Keri pre sastanka sa visokom predstavnicom za evropsku bezbednost i saradnju Ketrin Ešton, koja je sazvala sastanak.
Šef francuske diplomatije rekao je da su "stavovi i dalje veoma udaljeni" i da su ministri došli u Beč da pokušaju da "ublaže razlike". Štajmajer je rekao da su on i ostali zapadni ministri, na sastanku s iranskim zvaničnicima, jasno rekli da je "lopta na iranskoj strani terena". "Sada je trenutak da Iran odluči da li želi saradnju sa svetskom zajednicom ili da ostane u izolaciji", poručio je Štajnmajer.
Pregovori pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN i Nemačke sa Teheranom o iranskom nuklearnom progamu, koji bi trebalo do 20. jula da se okončaju sporazumom, došli su do mrtve tačke, zbog čega su im se priključili šefovi diplomatija država koje u njima učestvuju, kako bi podstakli dalji napredak.
Zapadne zemlje tvrde da još uvek nije rešeno nijedno važno pitanje, kao što su proces obogaćivanja uranijuma, broj centrifuga, nuklearni reaktor Arak, međunarodna kontrola i slično, sve što bi osiguralo da nuklearni program bude korišćen isključivo u mirnodopske svrhe.