O NJEMU PRIČA SVET: On je novi Snouden
Ovih dana bankarski svet potresa afera sa HSBC bankom, za koju je otkriveno da je pomagala kriminalcima i brojnim javnim ličnostima da sakriju od poreza milijarde sumnjivog novca. Afera je dobila nadimak Svisliks a iza nje stoji novi Snouden, Erve Falsijani.
On je uzbunjivač javnost o kom danas priča ceo svet. Za sebe kaže da je Džejms Bond, a ipak ga povezuju sa Edvardom Snoudenom, saradnikom CIA-e koji je otkrio lobalnu aferu, o špijuniranju.
Novi Snouden, Falsijani, ukrao je podatke 106.000 vlasnika iz dvesta zemalja, što je ukupno 330.000 računa na kojima je bilo 180 milijardi evra. I sve to u švajcarskoj podružnici britanske banke HSBC. U tu banku, u podružnicu u Ženevi, došao je 2006. godine.
Radio se o milijardama sumnjivog novca, uglavnom utajenog od poreza, koje pripadaju kako osvedočenim kriminalcima, tako i brojnim ličnostima iz javnog života.
Heroj, lopov? Šta je on u očima javnosti?
Imali su ga u šaci
Dvadeset drugog decembra 2008. godine, švajcarska policija uhapsila ga je zbog sumnje da je krao podatke iz HSBC banke. Ispitivali su ga satima, pretresali mu i kompjuter i stan.
Pustili su ga uz uslov da se vrati sledeći dan na ispitivanje.
Pokupio je svoju porodicu, ženu i kćerku, i zaputio se u Francusku, čije ima državljanstvo, pored italijanskog. Francuske vlasti su prve i dobile ove dokumente, koji su doveli do otkrivanja jedne od najvećih bankarskih afera.
Među imućnim klijentima koji su koristili švajcarski ogranak britanske banke HSBC kako bi sakrili milione i izbegli plaćanje poreza pominje se i jedan neimenovani srpski državljanin, koji je na tajni račun u toj banci položio 20 miliona evra, navodi se u izveštaju Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara (ICIJ).
Između ostalog, pomalo je i Robin Hud
U intervjuu koji je dao za nemački Der Spiegel, izjavio je:
- Banke poput HSBC razvile su sistem koji ih čine bogatim, pomagajući bogatim da sakriju novac od poreza, a sve na račun društva.
Iako ga optužuju da je sve pokrenuo iz lične koristi, sigurno je da je ovim učinio uslugu vlastima mnogih zemalja.
Bio je kandidat na evropskim izborima u Španiji prošle godine.
Bankarski Boni i Klajd
Pored plejade likova sa kojim ga poistovećuju, na red dolaze i Boni i Klajd, jer se njemu u priči pridružuje i Džordžina Mikhael , sa kojom je radio u HSBC banci.
Oni su 2008. godine otišli u Liban, gde su osnovali kompaniju Palorva. Naime, na sajtu ove kompanije pisalo je da oni mogu pomoći bankama da dođu do bogatih klijenata.
Naime, oni su nudili bankama prodaju podataka za bogate klijente, a on je pri tom koristio ime Ruben Al-Chidiack.
On i Džoržina su bili u romantičnoj vezi, tvrdi švajcarska policija.
Ona je za Vol Strit Žurnal izjavila da joj je rekao da je jedini razlog što je došao u HSBC da zaradi mnogo novca. Ona je objasnila da mu je novac bio potreban zbog poreza.
Otkrio samo deo
Falsijani navodi da su medijski izveštaji koji su ovih dana u jeku, zasnovani tek na deliću dokumenata koje je dao francuskim vlastima.
"To je tek vrh ledenog brega. Ima tu mnogo više od onoga što su novinari objavili. Više miliona međubankarskih transakcija dokumentovano je u papirima koje sam dao vlastima. To vam daje ideju šta leži na dnu ledenog brega", rekao je Falsijani za list Parizijen.
Pročitajte i: