О ЊЕМУ ПРИЧА СВЕТ: Он је нови Сноуден
Ових дана банкарски свет потреса афера са ХСБЦ банком, за коју је откривено да је помагала криминалцима и бројним јавним личностима да сакрију од пореза милијарде сумњивог новца. Афера је добила надимак Свисликс а иза ње стоји нови Сноуден, Ерве Фалсијани.
Он је узбуњивач јавност о ком данас прича цео свет. За себе каже да је Џејмс Бонд, а ипак га повезују са Едвардом Сноуденом, сарадником ЦИА-е који је открио лобалну аферу, о шпијунирању.
Нови Сноуден, Фалсијани, украо је податке 106.000 власника из двеста земаља, што је укупно 330.000 рачуна на којима је било 180 милијарди евра. И све то у швајцарској подружници британске банке ХСБЦ. У ту банку, у подружницу у Женеви, дошао је 2006. године.
Радио се о милијардама сумњивог новца, углавном утајеног од пореза, које припадају како осведоченим криминалцима, тако и бројним личностима из јавног живота.
Херој, лопов? Шта је он у очима јавности?
Имали су га у шаци
Двадесет другог децембра 2008. године, швајцарска полиција ухапсила га је због сумње да је крао податке из ХСБЦ банке. Испитивали су га сатима, претресали му и компјутер и стан.
Пустили су га уз услов да се врати следећи дан на испитивање.
Покупио је своју породицу, жену и кћерку, и запутио се у Француску, чије има држављанство, поред италијанског. Француске власти су прве и добиле ове документе, који су довели до откривања једне од највећих банкарских афера.
Међу имућним клијентима који су користили швајцарски огранак британске банке ХСБЦ како би сакрили милионе и избегли плаћање пореза помиње се и један неименовани српски држављанин, који је на тајни рачун у тој банци положио 20 милиона евра, наводи се у извештају Међународног конзорцијума истраживачких новинара (ИЦИЈ).
Између осталог, помало је и Робин Худ
У интервјуу који је дао за немачки Дер Спиегел, изјавио је:
- Банке попут ХСБЦ развиле су систем који их чине богатим, помагајући богатим да сакрију новац од пореза, а све на рачун друштва.
Иако га оптужују да је све покренуо из личне користи, сигурно је да је овим учинио услугу властима многих земаља.
Био је кандидат на европским изборима у Шпанији прошле године.
Банкарски Бони и Клајд
Поред плејаде ликова са којим га поистовећују, на ред долазе и Бони и Клајд, јер се њему у причи придружује и Џорџина Микхаел , са којом је радио у ХСБЦ банци.
Они су 2008. године отишли у Либан, где су основали компанију Палорва. Наиме, на сајту ове компаније писало је да они могу помоћи банкама да дођу до богатих клијената.
Наиме, они су нудили банкама продају података за богате клијенте, а он је при том користио име Рубен Al-Chidiack.
Он и Џоржина су били у романтичној вези, тврди швајцарска полиција.
Она је за Вол Стрит Журнал изјавила да јој је рекао да је једини разлог што је дошао у ХСБЦ да заради много новца. Она је објаснила да му је новац био потребан због пореза.
Открио само део
Фалсијани наводи да су медијски извештаји који су ових дана у јеку, засновани тек на делићу докумената које је дао француским властима.
"То је тек врх леденог брега. Има ту много више од онога што су новинари објавили. Више милиона међубанкарских трансакција документовано је у папирима које сам дао властима. То вам даје идеју шта лежи на дну леденог брега", рекао је Фалсијани за лист Паризијен.
Прочитајте и: