OBNOVLJIVA ENERGIJA: Moćno oružje koje će srušiti Novi svetski poredak!
Već se dugo raspravlja o mogućnostima korišćenja obnovljive energije i njene prednosti u korišćenju u odnosu na fosilna goriva.
Električna energija će biti najbrže rastući oblik krajnje energije na svetu. Mnogi oblici obnovljive energije već pružaju električnu energiju koja je jeftinija od fosilnih goriva, a proizvodni troškovi obnovljive energije kao što su solarne ćelije pašće ispod nivoa fosilnih goriva u idućih nekoliko godina.
U ovoj državi žive bez uglja, gasa i nuklearki
Cene generalno padaju brže nego što se mislilo, posebno u polju razvoja tehnologije. To se odnosi i na elektrifikaciju prevoza, onda bi tržište električnih automobila moglo da postane konkurentnije. Sve to će imati veliki uticaj na proizvođače fosilnog goriva. Za manje od pedeset godina fosilna goriva će biti zamenjena obnovljivom energijom, pre svega onom gde su izvor vetar i sunce.
Glavne odrednice te promene jeste smanjivanje kapitalnih troškova obnovljive energije, čime se mogu postaviti kao ekonomska alternativa fosilnom gorivu.
Troškovi su neverovatno sniženi. Vetro-elektrane na kopnu su trenutno najbolja tehnologija u obnovljivoj energiji u odnosu troškova i proizvoda. Ali i ostali oblici dobijaju sve veću prolaznost na tržištu zbog svoje cene.
Energija sunca i vetra će stoga uskoro biti prava opcija za energiju mobilnosti i grejanja.
Umesto nekoliko velikih elektrana, energetski sastav budućnosti predlaže milione malih elektrana koje će generisati lokalnu energiju. Veliki sistemi i elektrane na vetar i sunčevu energiju će se potom uklopiti za veća područja ili megapolise. Reč je o decentralizaciji energetskih sistema.
U mnogim siromašnijim delovima sveta, koja obiluju suncem i vetrom, dugoročno će se ostvariti najveća korist upravo od decentralizacije energetskih sistema.
CENA NAFTE SKOČILA 85 ODSTO: Ovo su razlozi
Takva energetska budućnost je moguća samo ako se prati digitalnom tehnologijom. Kombinacija obnovljive energije i digitalne tehnologije sprečavaju opasnost promenjivosti vetra i sunca.
Razlog optimizmu jeste veliki skok u tehnologiji spremišta energije, od malih baterija do velikih banaka spremišta, koje će moći pružiti energiju u bilo koje vreme. To može dovesti do velikih promena na svetskom tržištu.
Nakon što je 2014. cena nafte skliznula na istorijsko niske rekorde, postalo je jasno koliko je izvoz energije važan za opstanak proizvođača skupe nafte kao što su Kanada, Rusija, Brazil, Nigerija, Angola, Venecuela. Čak i proizvođači kojima niska cena nije isprva bila problem, kao što je Saudijska Arabija i druge petromonarhije, a potom i Irak, Iran, i ostale naftom bogate zemlje, mogu doći u ozbiljan problem finansiranja državne stabilnosti.
U tim zemljama će doći do gubitka poslova, izgubljenog ulaganja novca u infrastrukturu naftne i gasne industrije, te politička i bezbednosna kriza.
Osim nafte, o čemu se već dugo raspravlja, najveći gubitnik ovakvog prestrojavanja je industrija uglja. Uspešan globalni proces u suzbijanju korišćenja uglja započet je smanjivanjem eksploatacije uglja u Kini i SAD-u 2015.
Nasuprot ograničavanju postoji pravilo poplavljivanja tržišta, pri čemu proizvođač može koristiti svoje sposobnosti poplave svojih proizvoda na tržištu, čime se izbacuju novi konkurenti, dobija se stabilna tržišna većina i kažnjavaju se oni koji žele da šire to tržište.
POČELO JE RUŠENJE BRIKS-a: Na čelo Brazila postavljen američki čovek
Dominantni dobavljači mogu koristiti svoj pristup kako bi manipulisali svojim kupcima koji su zavisni o energetskom uvozu. Rusija je tako stvorila dominantan odnos nad Ukrajinom, Bugarskom, baltičkim zemljama i Finskom.
Venecuela je koristila "Petrocaribe" da bi subvencionisala benzin u karipskim zemljama i time dobila njihovo prijateljstvo u međunarodnim odnosima.
Najnovije pravilo jeste da se koriste finansijski, tehnički i diplomatski načini kako bi se naterale države da promene svoju energetsku osnovicu i stvore održivu i čistiju energiju.
S obzirom na rast proizvodnje energije u SAD-u, puno je rasprava vođeno o tome kako će SAD koristiti energiju kao geopolitičko oružje. Malo zemalja na svetu proizvodi toliko energije da bi mogli biti geopolitički igrači, ali ako bi se krenulo putem obnovljivih izvora energije onda bi se promenila i geopolitika temeljena na energetskim prednostima.
KINA POD SIVIM VELOM: Ogroman nivo smoga, naloženo gašenje fabrika! (FOTO)