ОБНОВЉИВА ЕНЕРГИЈА: Моћно оружје које ће срушити Нови светски поредак!
Већ се дуго расправља о могућностима коришћења обновљиве енергије и њене предности у коришћењу у односу на фосилна горива.
Електрична енергија ће бити најбрже растући облик крајње енергије на свету. Многи облици обновљиве енергије већ пружају електричну енергију која је јефтинија од фосилних горива, а производни трошкови обновљиве енергије као што су соларне ћелије пашће испод нивоа фосилних горива у идућих неколико година.
У овој држави живе без угља, гаса и нуклеарки
Цене генерално падају брже него што се мислило, посебно у пољу развоја технологије. То се односи и на електрификацију превоза, онда би тржиште електричних аутомобила могло да постане конкурентније. Све то ће имати велики утицај на произвођаче фосилног горива. За мање од педесет година фосилна горива ће бити замењена обновљивом енергијом, пре свега оном где су извор ветар и сунце.
Главне одреднице те промене јесте смањивање капиталних трошкова обновљиве енергије, чиме се могу поставити као економска алтернатива фосилном гориву.
Трошкови су невероватно снижени. Ветро-електране на копну су тренутно најбоља технологија у обновљивој енергији у односу трошкова и производа. Али и остали облици добијају све већу пролазност на тржишту због своје цене.
Енергија сунца и ветра ће стога ускоро бити права опција за енергију мобилности и грејања.
Уместо неколико великих електрана, енергетски састав будућности предлаже милионе малих електрана које ће генерисати локалну енергију. Велики системи и електране на ветар и сунчеву енергију ће се потом уклопити за већа подручја или мегаполисе. Реч је о децентрализацији енергетских система.
У многим сиромашнијим деловима света, која обилују сунцем и ветром, дугорочно ће се остварити највећа корист управо од децентрализације енергетских система.
ЦЕНА НАФТЕ СКОЧИЛА 85 ОДСТО: Ово су разлози
Таква енергетска будућност је могућа само ако се прати дигиталном технологијом. Комбинација обновљиве енергије и дигиталне технологије спречавају опасност промењивости ветра и сунца.
Разлог оптимизму јесте велики скок у технологији спремишта енергије, од малих батерија до великих банака спремишта, које ће моћи пружити енергију у било које време. То може довести до великих промена на светском тржишту.
Након што је 2014. цена нафте склизнула на историјско ниске рекорде, постало је јасно колико је извоз енергије важан за опстанак произвођача скупе нафте као што су Канада, Русија, Бразил, Нигерија, Ангола, Венецуела. Чак и произвођачи којима ниска цена није испрва била проблем, као што је Саудијска Арабија и друге петромонархије, а потом и Ирак, Иран, и остале нафтом богате земље, могу доћи у озбиљан проблем финансирања државне стабилности.
У тим земљама ће доћи до губитка послова, изгубљеног улагања новца у инфраструктуру нафтне и гасне индустрије, те политичка и безбедносна криза.
Осим нафте, о чему се већ дуго расправља, највећи губитник оваквог престројавања је индустрија угља. Успешан глобални процес у сузбијању коришћења угља започет је смањивањем експлоатације угља у Кини и САД-у 2015.
Насупрот ограничавању постоји правило поплављивања тржишта, при чему произвођач може користити своје способности поплаве својих производа на тржишту, чиме се избацују нови конкуренти, добија се стабилна тржишна већина и кажњавају се они који желе да шире то тржиште.
ПОЧЕЛО ЈЕ РУШЕЊЕ БРИКС-а: На чело Бразила постављен амерички човек
Доминантни добављачи могу користити свој приступ како би манипулисали својим купцима који су зависни о енергетском увозу. Русија је тако створила доминантан однос над Украјином, Бугарском, балтичким земљама и Финском.
Венецуела је користила "Петроцарибе" да би субвенционисала бензин у карипским земљама и тиме добила њихово пријатељство у међународним односима.
НИЈЕ ДАЛЕКО: Предвиђа се да нећемо дуго чекати на бум у производњи и употреби ЕЛЕКТРИЧНИХ АУТОМОБИЛА
Најновије правило јесте да се користе финансијски, технички и дипломатски начини како би се натерале државе да промене своју енергетску основицу и створе одрживу и чистију енергију.
С обзиром на раст производње енергије у САД-у, пуно је расправа вођено о томе како ће САД користити енергију као геополитичко оружје. Мало земаља на свету производи толико енергије да би могли бити геополитички играчи, али ако би се кренуло путем обновљивих извора енергије онда би се променила и геополитика темељена на енергетским предностима.
КИНА ПОД СИВИМ ВЕЛОМ: Огроман ниво смога, наложено гашење фабрика! (ФОТО)