Obrezivanje smanjuje rizik od zaraze HIV-om
Muškarci koji su obrezani imaju manji rizik da se razbole.
Iako se obrezivanje najčešće radi kada je muško dete još uvek beba, stručnjaci ga preporučuju i odraslim neobrezanim muškarcima.
Rezultati velikog istraživanja, nedavno objavljenog u časopisu BJUI (vodeći britanski list urologa) pokazali su da obrezivanje ima odbrambeni efekat protiv rata prostate, pogotovo među tamnoputim muškarcima koji su visokorizična grupa.
Istraživanje je, takođe, pokazalo da je kod muškaraca koji su obrezani stariji, u uzrastu od 35 i više godina, rizik od pojave raka prostate pao za čak 45 odsto.
Inače, tri različita istraživanja su dokazala da obrezivanje igra zaštitnu ulogu i kod zaraze HIV-om, a istraživanja sprovedena u Keniji, Južnoafričkoj Republici i Ugandi pokazala su da obrezivanje smanjuje mogućnost infekcije HIV-om za čak 60 odsto.
Nekoliko istraživanja je otkrilo da neobrezani dečaci imaju mnogo veće šanse da dobiju infekciju urinarnog trakta u odnosu na neobrezane.
Prema istraživanju koje je 2012. godine objavio Kanadski zdravstveni list, rizik od infekcija kod neobrezanih dečaka je smanjen za 88 odsto.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (WHO) iz 2007. godine, oko 30 odsto muškaraca u svetu je obrezano.
U Srbiji se obrezivanje uglavnom vrši na verskoj osnovi i kada dete ima fimozu - suženje kože polnog organa, zbog čega dete ne može adekvatno da mokri ili može imati problem sa erekcijom, kada se javlja bol, a može postojati i kao estetski problem.
Kada je reč o obrezivanju, Srbija se pridržava evropskih stavova da je ta intervencija nužna samo ako je medicinski opravdana, iako u nekim kulturama i religijama postoji ono što se zove ritualno obrezivanje.