KO NAM VASPITAVA DECU: Sa 16 godina postaju zelenaši i ubice, ali krivac je uvek neko drugi!
Zašto se sve više dece okreće kriminalu?
Skorašnje ubistvo na Vračaru potreslo je javnost. Ubijen je mladić od 26 godina, a da stvar bude još gora, ubio ga je maloletnik (16).
Sama po sebi šokantna je činjenica koliko osumnjičeni za ubistvo ima godina, međutim neverovatni su i razlozi zbog kojih se sumnja da je ovo delo izvršeno: zelenaški dug i droga.
Kako je moguće da je dete od 16 godina upleteno u kriminal i za šta je potrebno toliko novca da bi upao u zelenaške dugove? Ko je odgovoran I kako stati na put svemu tome za portal SrbijaDanas.com govori kriminolog Zlatko Nikolić, koji smatra da je društvo najodgovornije.
- Porodica je deo društva, ona je osnovna ćelija i pošto je društvo kriminalizovano od 90-ih pa na dalje, ta anomija i dalje važi. Više niko ni ne pamti zakone ni kako se zovu a ne šta zabranjuju, a šta dopuštaju I to je dovelo do tog osećaja beznormnosti, sve je moguće, sve je dopušteno - objašnjava Nikolić.
Samim tim je, kako je rekao, moral zbog te dezorijentacije i dezorganizacije društva je otpao. Ranije vrednosti koje su nas držale na okupu i terale da se stidimo svojih postupaka ne važe. To je zastarelo i sada je motiv: daj da živimo. Naš sagovornik krivi i medije.
- Kriminalni milje, i preko medija, i sam po sebi, nameće svoje vrednosti... Sada klinci od 11, 12 godina izlaze i vraćaju se sutra ujutru, koga briga da li treba da u školu i konačno tu su rijalitiji. Pogledajte rečnik kad prenesu ko šta kaže. U mom kraju su govorili da to ne bi mogao ni pas s maslom da pojede.
Prema rečima Nikolića, imamo decu koja nemaju osećaj za pravdu, nemaju osećaj za moral, ispuštena su u vaspitnom procesu i šta im je ostalo? Čist animalni, životinjski osećaj ugroženosti i odbrane i što okrutnije to efikasnije i zato imamo ovo što imamo.
Kako bi se to promenilo, Nikolić kaže da treba da se vraćamo našoj kulturi i da odbacimo pomodarske, odvratne stvarčice.
Psiholog Aleksandra Janković smatra da je ovaj vid kriminala prisutan već niz godina, ego su sada ta deca možda malo porasla.
- Uvod u celu tu priču je bila kontunuirana izloženost raznim stresnim događajima, vrlo nabijenim agresijama scene nasilja koje su mogli da vide ne samo u medijima nego i u svom neposrednom okuženju.
Osim toga, čitav vrednosni sistem je ozbiljno narušen tako da već duži niz godina pouke vršnjačke grupe ili nešto malo starije jesu da ni znanje ni obrazovanje nemaju nekog naročitog smisla zato što nrp. od svojih roditelja vide da sve to za šta su se obrazovali i koliko rade prosto nije vredelo.
- Tako su se razvili ti alternativni modeli koji se zasnivaju na ideji da je vrlo važno snaći se, a da je to snalaženje često eufemizam za krivično delo, krađu iznude... I praktično mnogi koji nisu uspeli da postanu heroji i bele zvezde traže mesto pod suncem koji će biti crne zvezde.
Kako stati na put?
- Problem je što kad god se nešto dogodi ustalasa se društvo i pojavi se ta naknadna svest, a zapravo se malo radi sistematski kako bi se promenio čitav jedan okvir. To podrazumeva, ne samo rad sa decom nego i sa onima koji decu vaspitavaju. Ako imate vaspitačicu kojoj padne na pamet da dete veže rukavima da se ne bi pomeralo sa noše kako ćemo uopšte da idemo dalje? Prosto, jako je važno da to bude sistemarski sistem akcija – zaključila je Jankovićeva.