Odbrana i zaštita - ima li smisla vratiti ovaj predmet?
Počev od 1975. godine u SFRJ se omladina planski i organizovano osposobljavala za odbranu zemlje prema jedinstvenim nastavnim planovima i programima, i to počev od petog razreda osnovne škole, pa do najvišeg stepena obrazovanja. Koliko bi danas imalo smisla vratiti ovaj predmet u obrazovni sistem i koliko bi njegovo vraćanje koristilo deci?
Kroz ovaj predmet đaci su sticali znanja i veštine iz oblasti lične i kolektivne zaštite, vršena je podloga za preventivno delovanje i snalaženje u različitim situacijama – od požara i poplava, do previjanja ranjenog, davanja veštačkog disanja i slično.
Ove godine Ministarstvo odbrane je podnelo inicijativu za vraćanje ovog predmeta u srednje škole, o čemu će se dogovarati sa Ministarstvom prosvete, a osnova za ovu ideju potekla je iz Zakona o vanrednim situacijama koji nalaže osposobljavanje stanovništva za preventivnu zaštitu i spasavanje.
Počev od 1975. godine u SFRJ se omladina planski i organizovano osposobljavala za odbranu zemlje prema jedinstvenim nastavnim planovima i programima.
Nastavni kadrovi za predmete iz opštenarodne odbrane i društvene samozaštite su se školovali i usavršavali na fakultetima, godišnje se upisivalo oko 800 redovnih i oko 1.000 vanrednih studenata oba pola, a 1980. godine diplomirala je prva generacija.
U osnovnim školama se stvaranje temelja za odbranu zemlje u situacijama koje to zahtevaju izvodilo u sklopu svih predmeta, a od V do VIII razreda kroz predmet koji se zvao ''prva pomoć i zaštita''.
U školama srednjeg usmerenog obrazovanja ONO i DSZ su se izučavale u sklopu predmeta ''odbrana i zaštita''. U školama su postojali kabineti posebno opremljeni prema potrebama izučavanja ovog predmeta.
Na višim školama i na fakultetima izučavan je poseban predmet ''opštenarodna odbrana i društvena samozaštita SFRJ''. Od 1976. do 1978. godine studenti prve godine studija su imali šestodnevnu praktičnu obuku u centrima pri jedinicama JNA.
Osposobljavanje i priprema omladine koja nije pohađala srednje škole za ONO i DSZ organizovani su po programu ''Odbrana i zaštita'' što je bilo u nadležnosti društveno-političkih zajednica u saradnji sa Crvenim krstom, Savezom izviđača i Savezom za fizičku kulturu.
Međutim, činjenica je da bismo izučavanjem predmeta koji bi u osnovi sadržao sličan program kao odbrana i zaštita, imali mnogo spremnije stanovništvo koje bi se bolje snalazilo u vanrednim situacijama i bolje ih razumelo, pa se verovatno ne bi dešavalo da tragično gubimo živote zbog odbijanja evakuacije, kao što je bio slučaj prilikom poplava koje su zadesile Srbiju.