Oland: Ne smemo zaboraviti zverstva tokom Drugog svetskog rata
BERLIN/PARIZ - Nemačka i Francuska prisetile su se zločina koja su u dva koncentraciona logora, tokom Drugog svetskog rata, izvršili nacisti i njihovi saveznici.
Na mestu koncentracionog logora Bergen-Belzen u Nemačkoj, predsednik Svetskog jevrejskog kongresa Ronald Lauder, ispričao je svoje prvo šokantno sećanje na ovaj logor, oslobođen pre 70 godina.
"Videli smo buldožere koji ubacuju naga tela u otvorene jame. Skelete koji hodaju. Neverovatnu tugu i gubitak", rekao je Lauder na ceremoniji, kojoj je prisustvovalo oko 70 preživelih. Poseta je upriličena povodom sedamdesete godišnjice oslobađanja poslednjih nacističkih logora u Drugom svetskom ratu.
Predsednik Francuske Fransoa Oland, upozorio je da stalno postojanje rasizma i antisemitizma znači da se "najgore još može vratiti". Prilikom posete gasnoj komori bivšeg logora Nacvajler-Štruthof u Alzasu, Oland je ocenio da se "najgore i dalje može desiti" i da su "antisemitizam i rasizam i dalje tu".
Oland, čija je zemlja još napeta zbog januarskih terorističkih napada, osudio je "zverstva" u logoru Nacvajler-Štruthof.
"Ne smemo ništa da zaboravimo", rekao je Oland.
Logor je izgrađen 1941. godine radi likvidiranja neprijatelja Trećeg rajha, i u njega su dovođeni Jevreji, Romi, pripadnici francuskog pokreta otpora i druge žrtve iz tridesetak zemalja Evrope.
Najmanje 50.000 deportovanih iz raznih krajeva Evrope ubijeno je od 1941. do 1945. u logoru Bergen-Belzen u zapadnoj Nemačkoj, među kojima i jevrejska devojčica Ana Frank, kao i još 20.000 ratnih zarobljenika, preneo je AFP.
Predsednik Nemačke Joahim Gauk odao je poštu britanskim vojnicima koji su oslobodili logor i ponovo uspostavili, kako je rekao "humanost u zemlji".
"Njihovim delima i pristupom, rukovođenim humanošću, počela je nova epoha. Ljudi su mogli da vide da su humanost i saosećanje zaista mogući. Tako su oni bili svetao kontraprimer Nemcima koji su u ranijim godinama osvajali, pokoravali, porobljavali i pljačkali Evropu", poručio je Gauk.