Оланд: Не смемо заборавити зверства током Другог светског рата
БЕРЛИН/ПАРИЗ - Немачка и Француска присетиле су се злочина која су у два концентрациона логора, током Другог светског рата, извршили нацисти и њихови савезници.
На месту концентрационог логора Берген-Белзен у Немачкој, председник Светског јеврејског конгреса Роналд Лаудер, испричао је своје прво шокантно сећање на овај логор, ослобођен пре 70 година.
"Видели смо булдожере који убацују нага тела у отворене јаме. Скелете који ходају. Невероватну тугу и губитак", рекао је Лаудер на церемонији, којој је присуствовало око 70 преживелих. Посета је уприличена поводом седамдесете годишњице ослобађања последњих нацистичких логора у Другом светском рату.
Председник Француске Франсоа Оланд, упозорио је да стално постојање расизма и антисемитизма значи да се "најгоре још може вратити". Приликом посете гасној комори бившег логора Nacvajler-Štruthof у Алзасу, Оланд је оценио да се "најгоре и даље може десити" и да су "антисемитизам и расизам и даље ту".
Оланд, чија је земља још напета због јануарских терористичких напада, осудио је "зверства" у логору Nacvajler-Štruthof.
"Не смемо ништа да заборавимо", рекао је Оланд.
Логор је изграђен 1941. године ради ликвидирања непријатеља Трећег рајха, и у њега су довођени Јевреји, Роми, припадници француског покрета отпора и друге жртве из тридесетак земаља Европе.
Најмање 50.000 депортованих из разних крајева Европе убијено је од 1941. до 1945. у логору Берген-Белзен у западној Немачкој, међу којима и јеврејска девојчица Ана Франк, као и још 20.000 ратних заробљеника, пренео је АФП.
Председник Немачке Јоахим Гаук одао је пошту британским војницима који су ослободили логор и поново успоставили, како је рекао "хуманост у земљи".
"Њиховим делима и приступом, руковођеним хуманошћу, почела је нова епоха. Људи су могли да виде да су хуманост и саосећање заиста могући. Тако су они били светао контрапример Немцима који су у ранијим годинама освајали, покоравали, поробљавали и пљачкали Европу", поручио је Гаук.