AMERIČKI SAN IZ UGLA SRPSKOG STUDENTA: Na jednu stvar morate da pazite ako nećete da potrošite SAV NOVAC
Iako je Amerika zemlja snova, i u njoj može da se zaradi dobro, srpski studenti otkrivaju kako morate da mislite i na neke druge stvari koje morate da sredite pre nego što se otisnete u svet.
Ide leto, mladi se spremaju da putuju, a ako im je omogućeno i zarade koji dinar, pre vraćanja u studentske klupe. Jedan od najpopularnijih programa za rad u SAD je svakako "Work and travel" a mi vam donosimo iskustva koje su za naš portal otkrili oni koji su bili u ovom aranžmanu.
ODLIČNA ŠANSA ZA POSAO: Ova agencija nudi platu od 2.300 evra, bakšiš minimum 600
STVAR KOJU SVI MORAJU DA ZNAJU: Pre Amerike svi kod zubara!
U Americi je zdravstveno osiguranje vrlo skupo, i pored osiguranja koje učesnici programa imaju, nisu svi troškovi izmireni, tako da svako ozbiljnije narušavanje zdravlja iziskuje velike novčane nadoknade. Popravka zuba može iznositi i do 500 dolara, dok je ista intervencija u Srbiji 20 evra.
Ivan Mitrić sa oduševljenjem priča o svom prekookeanskom iskustvu.
- Želeo sam još od prve godine da idem u Ameriku, ali ipak nisam hteo mnogo da zapostavim fakultet. Prijatelji koji su bili, imali su samo reči hvale za ovaj program, i kada sam došao do četvrte godine fakulteta rekao sam sad ili nikad! Iako sam produžio studije, mogu slobodno da kažem da je vredelo!
Dodaje da je Amerika definitivno "zemlja snova, ozbiljna zemlja u kojoj se ceni poštuje svaki rad".
- Iako mnogi Amerikanci ni ne znaju gde je Srbija, pa čak ni ko je Novak Đoković, svi su prijateljski nastrojeni i nije im bitno ko je odakle i koje je vere. Plaćen je svaki minut prekovremenog rada, i za svaki rad možeš da zaradiš toliko da možeš sebi sve da priuštiš, zaključuje Mitrić.
Kao i Ivan, i Jelena Crnogorac studenkinja Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu se odlučila da ode u Ameriku na osnovu pozitivnih priča koje je čula od svoje drugarice, i kako kaže nije se pokajala ni u jednom trenutku.
DANIJELA JE NAŠLA POSAO U FRANKFURTU: Nije vam dovoljna diploma i nije onako kako svi pričaju!
ISTRAŽIVALI SMO:
- Bila sam u malom turističkom mestu Lejk Plesidu u državi Njujork. Nije mi bilo teško da se snađem jer je veliki broj studenata iz Srbije kao i iz okruženja u isto vreme bio u ovom prelepom mestu, kaže ona i dodaje:
- Radila sam u hotelu, a smeštaj nam je bio u domu u kome smo imali tri obroka, po ceni od samo 100 dolara za mesec dana. Sav novac koji smo uložili u ovaj put smo vratili jer su zarade bile odlične. U Americi svako ko ima želju da radi, posao može vrlo brzo da nađe, a svaki trud se maksimalno isplati, kaže ona.
Cena ovog programa kreće se oko 1.200 dolara, a isplata uloženog novca je zasigurana, kažu oni koji su prošli ovo iskustvo.
Petar Mandić je imao samo 19 godina kada je krenuo u prekookeansku avanturu.
"Radili smo kao pomoćnici kuvara u jednom hotelu sa četiri zvezdice. Međutim, u roku od tri dana smo našli još dva posla. Zaposlili smo se u još jednom hotelu i u Mek Donaldsu. Čim smo zatražili posao, odmah su nam ponudili otvorene pozicije i mogli smo istog dana da krenemo sa radom. Radili smo po ceo dan, od 8 ujutru do ponoći. Pošto smo radili na tri mesta, kupili smo kombi kako bismo brže stizali na posao. Kombi je koštao samo 500 dolara i bio nam je jako koristan. Iako je bilo naporno, to je bilo veliko životno iskustvo, posle koga smo sazreli kao ljudi”, zaključuje Petar.