MIŠKOVIĆEV LOBI: Od američke crne liste do kandidata za nagradu SAD
Kompanija "Delta holding", koja je u vlasništvu Miroslava Miškovića, ušla je u uži krug kandidata za nagradu "Lider promena" koju dodeljuje Američka privredna komora (AmCham) i to u čak tri kategorije, a u izboru kandidata učestvovala je i potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički.
Kompanija se dobro kotira i za glavnu nagradu koja se dodeljuje za "način poslovanja i izvanredne rezultate u protekloj godini koji se smatraju uzorom za sve ostale firme koje posluju u Srbiji". Druge dve nagrade za koje je "Delta" u igri su nagrada za "posebno angažovanje u projektima i društveno odgovornim inicijativama koje su od izuzetnog značaja za čitavu zajednicu i trajne doprinose poslovanju uslova života i rada u Srbiji" i nagrada u kategoriji "Mladi i inovativni lider promena" koja se dodeljuje zaposlenima.
"AmCham Srbija" je organizacija koja je osnovana radi unapređenja regulatornog okvira poslovanja u Srbiji i ove nagrade dodeljuje po drugi put. Nagrade će biti dodeljene 25. februara na Generalnoj skupštini "AmCham"-a.
Vlasniku kompanije Miroslavu Miškoviću sudi se za poresku utaju i zloupotrebe u putarskim preduzećima, pa nije jasno da li je jedan od kriterijuma pri dodeli nagrada i taj da vlasnik ne sme da bude optužen u sudskom postupku u toku, a u slučaju Miškovića da bude optužen za finansijske malverzacije.
U "Delta holding"-u informacije o izboru firme i njenom dobrom statusu, kažu da nisu iznenađeni odlukom američke komore.
"Mi smo prema poslovnim rezultatima, stručnosti kadra i posvećenosti društveno odgovornom poslovanju uvek u samom vrhu privrede Srbije", rekla je Branislava Milunov za "Blic".
Zanimljiva činjenica je da je u specijalnom žiriju od devet članova osim ljudi iz "AmCham"-a bila i Kori Udovički, potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave iz čijeg kabineta su poručili da je u izbor za nagrade "Delta" ušla jednoglasnom odlukom članova žirija. Ostaje da vidimo kako će na taj potez ministarke reagovati premijer Aleksandar Vučić.
Inače, kompanija "Delta" i Miroslav Mišković su 2013. godine, nakon njegovog hapšenja, unajmili lobiste iz američke lobi grupe "Podesta grupa". Ova firma sa sedištem u Vašingtonu tražila je svojevremeno da se gazdi "Delte" ukine pritvor jer je po njihovom mišljenju on bio politički zatvorenik. "Podesta grupa" je u pismu koje je poslala ukazala da njegovo hapšenje i zadržavanje u pritvoru predstavlja grubo kršenje evropskih standarda u procesnom postupku.
Kako su tada pisali beogradski elektronski mediji, Mišković je bio spreman da izdvoji i do 20 miliona dolara, kako bi se slučaj protiv njega predstavio kao politički, a Srbija kao zemlja koja nije pravna.
Bio pozvan i na Molitveni doručak
Imajući u vidu američke lobiste, možda nije slučajno to što je Miroslav Mišković bio pozvan da bude gost na tradicionalnom Molitvenom doručku kod američkog predsednika Baraka Obame.
Iako na taj događaj u Vašington dolazi oko 4.000 zvanica iz celog sveta, samo Miškovićevo pojavljivanje na takvom skupu dalo bi mu značaja u Srbiji.
Sudija Višeg suda u Beogradu Maja Ilić odbacila je zahtev da mu vrati pasoš i odobri put, pa vlasnik "Delte" nije mogao da prisustvuje Molitvenom doruičku, ali se za utehu tu našao njegov branilac, advokat Zdenko Tomanović.
Ako sada imamo u vidu da je Miškovićeva "Delta" glavni kandidat za nagradu američke komore u Srbiji, ostaje da se zapitamo da li je sve to delo Miškovićevog lobija iz SAD.
Napomenimo još da je Miroslav Mišković sve do 2008. godine bio na američkog crnoj listi osoba kojima je zabranjen ulazak u SAD zbog bliskih veza sa režimom Slobodana Miloševića. Te godine je, kako se spekulisalo, skinut sa ove liste zbog usluge učinjene Amerikancima. Naime, kako su pisali mediji, on je nakon parlamentarnih izbora upotrebio svoj uticaj i u poslednji tren sprečio formiranje vlade SPS i radikala, pa su na kraju vladajuću koaliciju napravili Demokratska stranka i socijalisti.
Pogledajte i: