МИШКОВИЋЕВ ЛОБИ: Од америчке црне листе до кандидата за награду САД
Компанија "Делта холдинг", која је у власништву Мирослава Мишковића, ушла је у ужи круг кандидата за награду "Лидер промена" коју додељује Америчка привредна комора (AmCham) и то у чак три категорије, а у избору кандидата учествовала је и потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички.
Компанија се добро котира и за главну награду која се додељује за "начин пословања и изванредне резултате у протеклој години који се сматрају узором за све остале фирме које послују у Србији". Друге две награде за које је "Делта" у игри су награда за "посебно ангажовање у пројектима и друштвено одговорним иницијативама које су од изузетног значаја за читаву заједницу и трајне доприносе пословању услова живота и рада у Србији" и награда у категорији "Млади и иновативни лидер промена" која се додељује запосленима.
"AmCham Србија" је организација која је основана ради унапређења регулаторног оквира пословања у Србији и ове награде додељује по други пут. Награде ће бити додељене 25. фебруара на Генералној скупштини "AmCham"-a.
Власнику компаније Мирославу Мишковићу суди се за пореску утају и злоупотребе у путарским предузећима, па није јасно да ли је један од критеријума при додели награда и тај да власник не сме да буде оптужен у судском поступку у току, а у случају Мишковића да буде оптужен за финансијске малверзације.
У "Делта холдинг"-у информације о избору фирме и њеном добром статусу, кажу да нису изненађени одлуком америчке коморе.
"Ми смо према пословним резултатима, стручности кадра и посвећености друштвено одговорном пословању увек у самом врху привреде Србије", рекла је Бранислава Милунов за "Блиц".
Занимљива чињеница је да је у специјалном жирију од девет чланова осим људи из "AmCham"-a била и Кори Удовички, потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе из чијег кабинета су поручили да је у избор за награде "Делта" ушла једногласном одлуком чланова жирија. Остаје да видимо како ће на тај потез министарке реаговати премијер Александар Вучић.
Иначе, компанија "Делта" и Мирослав Мишковић су 2013. године, након његовог хапшења, унајмили лобисте из америчке лоби групе "Подеста група". Ова фирма са седиштем у Вашингтону тражила је својевремено да се газди "Делте" укине притвор јер је по њиховом мишљењу он био политички затвореник. "Подеста група" је у писму које је послала указала да његово хапшење и задржавање у притвору представља грубо кршење европских стандарда у процесном поступку.
Како су тада писали београдски електронски медији, Мишковић је био спреман да издвоји и до 20 милиона долара, како би се случај против њега представио као политички, а Србија као земља која није правна.
Био позван и на Молитвени доручак
Имајући у виду америчке лобисте, можда није случајно то што је Мирослав Мишковић био позван да буде гост на традиционалном Молитвеном доручку код америчког председника Барака Обаме.
Иако на тај догађај у Вашингтон долази око 4.000 званица из целог света, само Мишковићево појављивање на таквом скупу дало би му значаја у Србији.
Судија Вишег суда у Београду Маја Илић одбацила је захтев да му врати пасош и одобри пут, па власник "Делте" није могао да присуствује Молитвеном доруичку, али се за утеху ту нашао његов бранилац, адвокат Зденко Томановић.
Ако сада имамо у виду да је Мишковићева "Делта" главни кандидат за награду америчке коморе у Србији, остаје да се запитамо да ли је све то дело Мишковићевог лобија из САД.
Напоменимо још да је Мирослав Мишковић све до 2008. године био на америчког црној листи особа којима је забрањен улазак у САД због блиских веза са режимом Слободана Милошевића. Те године је, како се спекулисало, скинут са ове листе због услуге учињене Американцима. Наиме, како су писали медији, он је након парламентарних избора употребио свој утицај и у последњи трен спречио формирање владе СПС и радикала, па су на крају владајућу коалицију направили Демократска странка и социјалисти.
Погледајте и: