POVUČEN POZIV TAČIJU: Ništa od dolaska u Beograd!
BEOGRAD- Omladinski odbor za obrazovanje opozvao je danas poziv Hašimu Tačiju za učešće na konferenciji Evropske integracije Zapadnog Balkana: Zajedno možemo bolje, 24. aprila u Beogradu, saopšteno je iz tog odbora.
Iz tog odbora tvrde da su to uradili pod pritiskom i pretnjama koje su im, kako kažu, upućene prethodnih dana, a koje oni shvataju vrlo ozbiljno. Navode da imaju poverenje da će nadležne institucije svoj posao raditi odgovorno i da će postupati po podnetim krivičnim prijavama.
"Otkad je u medijima objavljena radna verzija agende trpeli smo snažne političke pritiske i pretnje različitih organizacija i pojedinaca u nameri da do najavljenog susreta ne dođe", navodi se u saopštenju.
Tvrde i da razumeju da je prerano za ovakav vid susreta, te da im je žao zbog propuštene prilike da se pošalje jaka poruka o potrebi da zemlje u regionu čvrsto sarađuju na putu evropskih integracija.
Ideja ovog programa, kako se navodi, bila podsticanje multi-perspektivnog pristupa diskusijama o temama koje su od suštinske važnosti za sve zemlje zapadnog Balkana.
"Smatramo da je razmena iskustava među profesionalcima poreklom iz regiona neophodna jer je preduslov za bolju integraciju u EU strukture. Do susreta ministara u Beogradu neće doći, ali tokom predviđenog panela Omladinski ambasadori pomirenja još jednom će pokazati šta je dobar primer regionalne saradnje - susreli se oni u Beogradu, Skoplju, Sarajevu, Prištini ili negde u Evropi", stoji u saopštenju.
Navodi se da su pozivnice otkazane i ministrima spoljnih poslova Srbije, BiH i Makedonije.
"Odluku da povučemo pozive ministrima doneli smo nakon višečasovnih konsultacija jer se cela negativna kampanja i konotacija koju je ova konferencija dobila, kosi sa našim radom i programima. U istom trenutku, ovo ni na koji način ne utiče na održavanje konferencije koja je mnogo više od pojedinačnih govornika i na kojoj ćemo predstaviti rezultate dosadašnjeg rada", kažu iz Omladinskog odbora.
Napominju da su trogodišnji program radili sa mladim liderima na suočavanju sa prošlošću i njenom prevazilaženju mirnim putem, te da su tom prilikom isticali značaj nenasilnog rešavanja konflikata i izuzetnu vrednost međusobnog poštovanja, dijaloga i saradnje.
To će, kažu, raditi i ubuduće kroz njihove programe, kako bi budući donosioci odluka bili senzibilisani za teme pomirenja i radili na zajedničkom nastupu pred evropskim institucijama za boljitak svojih građana jer zajedno sasvim sigurno možemo bolje i više.