ПОВУЧЕН ПОЗИВ ТАЧИЈУ: Ништа од доласка у Београд!
БЕОГРАД- Омладински одбор за образовање опозвао је данас позив Хашиму Тачију за учешће на конференцији Европске интеграције Западног Балкана: Заједно можемо боље, 24. априла у Београду, саопштено је из тог одбора.
Из тог одбора тврде да су то урадили под притиском и претњама које су им, како кажу, упућене претходних дана, а које они схватају врло озбиљно. Наводе да имају поверење да ће надлежне институције свој посао радити одговорно и да ће поступати по поднетим кривичним пријавама.
"Откад је у медијима објављена радна верзија агенде трпели смо снажне политичке притиске и претње различитих организација и појединаца у намери да до најављеног сусрета не дође", наводи се у саопштењу.
Тврде и да разумеју да је прерано за овакав вид сусрета, те да им је жао због пропуштене прилике да се пошаље јака порука о потреби да земље у региону чврсто сарађују на путу европских интеграција.
Идеја овог програма, како се наводи, била подстицање мулти-перспективног приступа дискусијама о темама које су од суштинске важности за све земље западног Балкана.
"Сматрамо да је размена искустава међу професионалцима пореклом из региона неопходна јер је предуслов за бољу интеграцију у ЕУ структуре. До сусрета министара у Београду неће доћи, али током предвиђеног панела Омладински амбасадори помирења још једном ће показати шта је добар пример регионалне сарадње - сусрели се они у Београду, Скопљу, Сарајеву, Приштини или негде у Европи", стоји у саопштењу.
Наводи се да су позивнице отказане и министрима спољних послова Србије, БиХ и Македоније.
"Одлуку да повучемо позиве министрима донели смо након вишечасовних консултација јер се цела негативна кампања и конотација коју је ова конференција добила, коси са нашим радом и програмима. У истом тренутку, ово ни на који начин не утиче на одржавање конференције која је много више од појединачних говорника и на којој ћемо представити резултате досадашњег рада", кажу из Омладинског одбора.
Напомињу да су трогодишњи програм радили са младим лидерима на суочавању са прошлошћу и њеном превазилажењу мирним путем, те да су том приликом истицали значај ненасилног решавања конфликата и изузетну вредност међусобног поштовања, дијалога и сарадње.
То ће, кажу, радити и убудуће кроз њихове програме, како би будући доносиоци одлука били сензибилисани за теме помирења и радили на заједничком наступу пред европским институцијама за бољитак својих грађана јер заједно сасвим сигурно можемо боље и више.