ISPRAVKA: “Trik” s kovanicom i krađom automobila urbana je legenda
Tvrdnje u našem prvobitnom tekstu - da je moguće onesposobiti sistem zaključavanja vozila time što če se novčić staviti u bravu su netačne i neosnovane, što pored navedene analize u kojima su tvrdnje iz našeg članka demantovane, Snopes navodi da nije uspeo pronaći nijedan dokumentovani slučaj da je automobil ukraden na ovaj način.
Analizom portala Raskrinkavanje.ba utvrđeno je da sadržaj na našem portalu "Srbija Danas" vezan za navodno obijanje automobila uz pomoć novčića predstavlja prenošenje lažnih vesti.
U spornom članku na našem portalu pogrešno se navodi da je moguće ubaciti metalnu kovanicu (novčić od pet dinara) u bravu automobila i na taj način onemogućiti zaključavanje automobila, što je netačno i nemoguće, o čemu je 2016. godine pisala američka platforma za proveru činjenica Snopes. Zaposlenici autoservisa su u izjavama za ovu platformu odbacili ovakve tvrdnje kao neosnovane.
Kontaktirali smo Calibre Collision Repair u Lindenhurstu, u New Yorku, kako bismo pitali da li bi potez poput onog opisanog u upozorenjima učinkovito onemogućio bilo koji mehanizam za zaključavanje vozila. Kad smo opisali glasine, zaposlenik se nasmijao i objasnio da se brave na vratima automobila zapravo ne mogu onesposobiti na taj način. Rekao je da na većini aktuelnih modela vozila ne postoji mjesto u koje bi se uglavio novčić te da čak i na modelima s nenamjernim "otvorima za novčiće" mehanizam zaključavanja putem daljinskog upravljača ne bi bio poremećen opisanim uguravanjem novčića.
Takođe smo razgovarali sa servisnim odjelom u Arnold Chevrolet Buicku u Babylonu, u New Yorku, gdje se mehaničar takođe nasmijao i opisao tvrdnju kao veoma nevjerojatnu. On je pretpostavio da bi na nekim starijim vozilima bilo moguće sabotirati bravu novčićem, ali je malo vjerovatno da će ta vozila imati sisteme za daljinsko zaključavanje.
Dakle, tvrdnje u našem prvobitnom tekstu da je moguće onesposobiti sistem zaključavanja vozila time što če se novčić staviti u bravu su netačne i neosnovane, što pored navedene analize u kojima su tvrdnje iz našeg članka demantovane, Snopes navodi da nije uspio pronaći nijedan dokumentovani slučaj da je automobil ukraden na ovaj način.
U skladu sa utvrđenim činjenicama naslov i sadržaj našeg članka su izmenjeni tako da sada nedvosmisleno sadrže i prenose utvrđene činjenica, a portal Srbija Danas se izvinjava svojim čitaocima zbog prenošenja informacija za koje je u navdenoj analzi utvrđeno da predstavlja prenešenje lažnih vesti.
Pročitajte i:
- Deca više ne ginu u saobraćaju u Norveškoj, a sve zbog ove jedne stvari
- BICIKL BRŽI OD FERARIJA! Kada vidite koliko brzo ide ostaćete u ŠOKU! (VIDEO)
- PARKIRAO JE PORED ŠINA: A kada je naišao tramvaj? Nije mu bilo DOBRO (VIDEO)
- BLISKI SUSRET SA SMRĆU: Zastrašujući trenutak kada je udario GROM tik ispred auta (VIDEO)
- UDES KOJI LEDI KRV U ŽILAMA: Vozio je autoputem, a onda se prosuo KAO ŠAKA KLIKERA (VIDEO)