ИСПРАВКА: “Трик” с кованицом и крађом аутомобила урбана је легенда
Тврдње у нашем првобитном тексту - да је могуће онеспособити систем закључавања возила тиме што че се новчић ставити у браву су нетачне и неосноване, што поред наведене анализе у којима су тврдње из нашег чланка демантоване, Снопес наводи да није успео пронаћи ниједан документовани случај да је аутомобил украден на овај начин.
Анализом портала Raskrinkavanje.ba утврђено је да садржај на нашем порталу "Србија Данас" везан за наводно обијање аутомобила уз помоћ новчића представља преношење лажних вести.
У спорном чланку на нашем порталу погрешно се наводи да је могуће убацити металну кованицу (новчић од пет динара) у браву аутомобила и на тај начин онемогућити закључавање аутомобила, што је нетачно и немогуће, о чему је 2016. године писала америчка платформа за проверу чињеница Снопес. Запосленици аутосервиса су у изјавама за ову платформу одбацили овакве тврдње као неосноване.
Контактирали смо Цалибре Collision Репаир у Линденхурсту, у New Yorku, како бисмо питали да ли би потез попут оног описаног у упозорењима учинковито онемогућио било који механизам за закључавање возила. Кад смо описали гласине, запосленик се насмијао и објаснио да се браве на вратима аутомобила заправо не могу онеспособити на тај начин. Рекао је да на већини актуелних модела возила не постоји мјесто у које би се углавио новчић те да чак и на моделима с ненамјерним "отворима за новчиће" механизам закључавања путем даљинског управљача не би био поремећен описаним угуравањем новчића.
Такође смо разговарали са сервисним одјелом у Арнолд Chevrolet Буицку у Babylonu, у New Yorku, гдје се механичар такође насмијао и описао тврдњу као веома невјеројатну. Он је претпоставио да би на неким старијим возилима било могуће саботирати браву новчићем, али је мало вјероватно да ће та возила имати системе за даљинско закључавање.
Дакле, тврдње у нашем првобитном тексту да је могуће онеспособити систем закључавања возила тиме што че се новчић ставити у браву су нетачне и неосноване, што поред наведене анализе у којима су тврдње из нашег чланка демантоване, Снопес наводи да није успио пронаћи ниједан документовани случај да је аутомобил украден на овај начин.
У складу са утврђеним чињеницама наслов и садржај нашег чланка су измењени тако да сада недвосмислено садрже и преносе утврђене чињеница, а портал Србија Данас се извињава својим читаоцима због преношења информација за које је у навденој аналзи утврђено да представља пренешење лажних вести.
Прочитајте и:
- Деца више не гину у саобраћају у Норвешкој, а све због ове једне ствари
- БИЦИКЛ БРЖИ ОД ФЕРАРИЈА! Када видите колико брзо иде остаћете у ШОКУ! (ВИДЕО)
- ПАРКИРАО ЈЕ ПОРЕД ШИНА: А када је наишао трамвај? Није му било ДОБРО (ВИДЕО)
- БЛИСКИ СУСРЕТ СА СМРЋУ: Застрашујући тренутак када је ударио ГРОМ тик испред аута (ВИДЕО)
- УДЕС КОЈИ ЛЕДИ КРВ У ЖИЛАМА: Возио је аутопутем, а онда се просуо КАО ШАКА КЛИКЕРА (ВИДЕО)