Oružje iz BiH završava u rukama džihadista preko firmi iz Srbije i Crne Gore?
Oružje iz Bosne i Hercegovine završava u rukama Al-Kaide putem posredničkih firmi iz Srbije i Crne Gore, a Ujedinjene nacije (UN) su od vlasti u Srbiji zatražile istragu o tome.
Objavljeno je pismo koje je koordinator Panela eksperata za Libiju pri Savetu bezbednosti UN-a Sajmon Dilovej uputio stalnom predstavniku Srbije u UN Milanu Milanoviću, u kojem se traže informacije o poslovanju firme "Tehnoremont" iz Srbije.
Dilovej od Milanovića traži da ga informiše o tome da li je "Tehnoremont" iz Temerina potpisao bilo kakav ugovor s krajnjim kupcem, Haledom Šarifom koji je, kao zamenik vođe libijskog ogranka Al-Kaide, bio zatvorenik američkih snaga u Avganistanu.
"Ukoliko je takav ugovor potpisan, želeli bismo doći do kopije tog dokumenta", navedeno je u pismu. Traži se i odgovor na pitanje da li je bilo šta od materijala navedenih u sertifikatu o krajnjem kupcu prebačeno u Libiju.
"Ukoliko je do toga došlo, Panel bi želeo doći do informacija o tipu i količinama materijala, načinima transporta, datumima i lokacijama isporuke i preciznim informacijama o identitetu primaoca, kao i pratećoj dokumentaciji", piše u pismu Diloveja.
Takođe se traže informacije o načinu plaćanja, bankarskim podacima i brojevima računa korišćenih za plaćanje, ako je došlo do isporuke oružja. Ono što najviše zabrinjava UN, navodi se dalje, jeste takozvani krajnji kupac.
U izveštaju FTV-a se ističe da je to bivši zamenik ministra odbrane Libije i šef Libijske nacionalne garde Haled Šarif. Osim "Tehnoremonta" iz Srbije, Šarifu je oružje navodno izvozio i crnogorski "Montenegro Defence Industry" (MDI).
MDI je i ranije trgovao oružjem iz BiH, a kako je FTV navela, to dokazuju tragovi novca iz 2010. godine između MDI-a i firme "Bosniaspecexpor" u vlasništvu Slobodana Tešića, koji je u više navrata javno dovođen u vezu sa švercom naoružanja.