Građani ne kriju bes zbog visokih cena: "To šta rade Roda, Merkator, Delhaize i ostali marketi NIJE NORMALNO" (VIDEO)
Anketa portala Srbija Danas pokazuje rastuće nezadovoljstvo i sumnje u manipulacije trgovinskih lanaca.
Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je istragu protiv četiri velika trgovinska lanca - Delhaize, Merkator S, DIS i Univerexport. Ova istraga dolazi kao rezultat sumnji da su ovi trgovinski lanci dogovorom povećavali cene proizvoda na štetu građana.
U fokus istrage stavljeni su uslovi koji su mogli dovesti do veštačkog povećanja cena, što bi moglo kršiti Zakon o zaštiti konkurencije. Ove sumnje izazvale su zabrinutost među potrošačima koji se svakodnevno bore sa sve većim troškovima osnovnih potreba.
Građani ogorčeni
Portal Srbija Danas sproveo je anketu kako bi saznao kako građani komentarišu sumnje da su ovi trgovinski lanci dogovorom povećavali cene na štetu naroda. Odgovori su pokazali frustraciju i nezadovoljstvo potrošača koji se osećaju prevareni zbog nerealnih cena i dogovora između velikih trgovinskih lanaca. Mnogi su izrazili zabrinutost da će ova situacija nastaviti da se pogoršava, čime će se dodatno povećati pritisak na njihove kućne budžete.
- Preko medija sam obavešten o pokretanju istrage od strane Komisije za zaštitu konkurencije, to je Roda, Merkator, Delhaize. Ovo zaista nije normalno, ispada da je Srbija najskuplja zemlja kada je u pitanju hrana u Evropi - kaže za naš portal jedan od mnogobrojnih nezadovoljnih kupaca u pomenutim prehrambenim lancima.
- Činjenica je da se dogovaraju da povećaju cene jer su one mahom iste u svim lancima, Roda ili Merkator, sve je to isto - primećuje naša sugrađanka koju smo upitali o trenutnoj situaciji.
- Ovo nije strašno već jezivo. Sve je poskupelo, te osnovne životne namirnice koju su potrebne da bi čovek opstao uopšte, to je vrlo diskutabilno. Ja sam penzionerka, ali da trenutno imam decu, bilo bi vrlo komplikovano. Čovek treba da živi dostojanstveno koliko-toliko - zaključila je naša sagovornica.
Visoke cene u velikim trgovinskim lancima
Ekipa portala Srbija Danas sprovela je istraživanje u marketima Merkator i Sunce kako bi uporedila cene različitih proizvoda. Istraživanje je pokazalo da veliki trgovinski lanci ne samo da postavljaju visoke cene, već ih i usklađuju, što dodatno otežava situaciju običnim potrošačima. U poređenju sa marketima Sunce i Aman, cene u velikim trgovinskim lancima kao što su Maxi, DIS, Merkator i Univerexport značajno su više, a ne odražavaju pravu vrednost proizvoda. Čini se da trgovci imaju prioritet zarade, umesto pružanja fer cena potrošačima.
Povećanje marži
Prema podacima iz 2023. godine, prosečna godišnja potrošačka korpa u Srbiji iznosila je 1.190.810,08 dinara. Zbog neosnovanog povećanja marži kod nekih trgovinskih lanaca, građani su morali da troše dodatnih 226.254,91 dinara više nego što bi trebali za osnovne proizvode. Ovaj porast cena nije rezultat normalnih tržišnih uslova, već namernog podizanja marži, što dodatno pogoršava ekonomske razlike u društvu.
Izveštaj Komisije za zaštitu konkurencije pokazuje da su marže velikih trgovinskih lanaca porasle sa 19% u 2016. godini na čak 38% u 2023. godini. Ova dramatična promena u maržama ukazuje na to da su potrošači u 2023. godini trošili značajno više nego što bi trebali, a to se negativno odražava na njihov standard života. Građani su suočeni sa sve težim ekonomskim uslovima, a nerealne cene osnovnih proizvoda samo pogoršavaju situaciju.
Odgovori kompanija
Portal Srbija Danas uputio je pitanja kompanijama Delhaize, Merkator S, Univerexport i DIS o ovim navodima.
Jedina kompanija koja je odgovorila je Delhaize Srbija, koja je navela da posluje u skladu sa zakonima i da je otvorena za saradnju sa Komisijom za zaštitu konkurencije (pogledajte klikom OVDE).
Ostale kompanije, kao što su Merkator, Univerexport i DIS, nisu dale odgovore na pitanja našeg portala.
"Narodu ne može da se skida koža s leđa"
Premijer Srbije Miloš Vučević naglasio je da je započeta istraga zbog sumnje da su pojedini trgovinski lanci nameštali cene.
- Agencija koja je nadležna za to, koja je nezavisna, ušla je u postupak. Započeta je istraga da li je došlo do kartelizacije tržišta. Da pojasnim građanima, to znači da se neformalno lanci dogovore za cenu proizvoda i zakucaju tu cenu. Nismo neprijatelji trgovinskih lanaca. Cenimo ih sve i poštujemo. Apelujem na fer odnos. Da profit nije sporan, ali ne može da bude skidanje kože narodu i proizvođačima. Uvek mora da bude neka mera. Moj apel na sve je da budu fer i nikakvih problema nemamo. Ako ima kartelizacije, tu su kazne prilično visoke. Hrvatska ima dobre zakone oko zaštite potrošača - rekao je premijer i zamolio sve lance koji posluju u svetu i našoj zemlji za jedan fer pristup.
On ističe da je neophodno da se vodi računa o svim građanima, kao i da se poštuju trgovinski lanci.
- Mora biti izbalansiran odnos. Vi pravite veštačku cenu nekada. Videćete, sa nižim cenama više se kupuje, imaćete veći promet. Nije to laka borba - zaključio je premijer.
Podsećamo, Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je istragu protiv četiri velika trgovinska lanca – Delhaize, Merkator S, DIS i Univerexport – zbog sumnji da su dogovorom povećavali cene na štetu građana.
Istraga ukazuje na moguće kršenje Zakona o zaštiti konkurencije, čime bi se stvorili uslovi za veštačko povećanje cena proizvoda.