Грађани не крију бес због високих цена: "То шта раде Рода, Меркатор, Делхаизе и остали маркети НИЈЕ НОРМАЛНО" (ВИДЕО)
Анкета портала Србија Данас показује растуће незадовољство и сумње у манипулације трговинских ланаца.
Комисија за заштиту конкуренције покренула је истрагу против четири велика трговинска ланца - Делхаизе, Меркатор С, ДИС и Univerexport. Ова истрага долази као резултат сумњи да су ови трговински ланци договором повећавали цене производа на штету грађана.
У фокус истраге стављени су услови који су могли довести до вештачког повећања цена, што би могло кршити Закон о заштити конкуренције. Ове сумње изазвале су забринутост међу потрошачима који се свакодневно боре са све већим трошковима основних потреба.
Грађани огорчени
Портал Србија Данас спровео је анкету како би сазнао како грађани коментаришу сумње да су ови трговински ланци договором повећавали цене на штету народа. Одговори су показали фрустрацију и незадовољство потрошача који се осећају преварени због нереалних цена и договора између великих трговинских ланаца. Многи су изразили забринутост да ће ова ситуација наставити да се погоршава, чиме ће се додатно повећати притисак на њихове кућне буџете.
- Преко медија сам обавештен о покретању истраге од стране Комисије за заштиту конкуренције, то је Рода, Меркатор, Делхаизе. Ово заиста није нормално, испада да је Србија најскупља земља када је у питању храна у Европи - каже за наш портал један од многобројних незадовољних купаца у поменутим прехрамбеним ланцима.
- Чињеница је да се договарају да повећају цене јер су оне махом исте у свим ланцима, Рода или Меркатор, све је то исто - примећује наша суграђанка коју смо упитали о тренутној ситуацији.
- Ово није страшно већ језиво. Све је поскупело, те основне животне намирнице коју су потребне да би човек опстао уопште, то је врло дискутабилно. Ја сам пензионерка, али да тренутно имам децу, било би врло компликовано. Човек треба да живи достојанствено колико-толико - закључила је наша саговорница.
Високе цене у великим трговинским ланцима
Екипа портала Србија Данас спровела је истраживање у маркетима Меркатор и Сунце како би упоредила цене различитих производа. Истраживање је показало да велики трговински ланци не само да постављају високе цене, већ их и усклађују, што додатно отежава ситуацију обичним потрошачима. У поређењу са маркетима Сунце и Аман, цене у великим трговинским ланцима као што су Maxi, ДИС, Меркатор и Univerexport значајно су више, а не одражавају праву вредност производа. Чини се да трговци имају приоритет зараде, уместо пружања фер цена потрошачима.
Повећање маржи
Према подацима из 2023. године, просечна годишња потрошачка корпа у Србији износила је 1.190.810,08 динара. Због неоснованог повећања маржи код неких трговинских ланаца, грађани су морали да троше додатних 226.254,91 динара више него што би требали за основне производе. Овај пораст цена није резултат нормалних тржишних услова, већ намерног подизања маржи, што додатно погоршава економске разлике у друштву.
Извештај Комисије за заштиту конкуренције показује да су марже великих трговинских ланаца порасле са 19% у 2016. години на чак 38% у 2023. години. Ова драматична промена у маржама указује на то да су потрошачи у 2023. години трошили значајно више него што би требали, а то се негативно одражава на њихов стандард живота. Грађани су суочени са све тежим економским условима, а нереалне цене основних производа само погоршавају ситуацију.
Одговори компанија
Портал Србија Данас упутио је питања компанијама Делхаизе, Меркатор С, Univerexport и ДИС о овим наводима.
Једина компанија која је одговорила је Делхаизе Србија, која је навела да послује у складу са законима и да је отворена за сарадњу са Комисијом за заштиту конкуренције (погледајте кликом ОВДЕ).
Остале компаније, као што су Меркатор, Univerexport и ДИС, нису дале одговоре на питања нашег портала.
"Народу не може да се скида кожа с леђа"
Премијер Србије Милош Вучевић нагласио је да је започета истрага због сумње да су поједини трговински ланци намештали цене.
- Агенција која је надлежна за то, која је независна, ушла је у поступак. Започета је истрага да ли је дошло до картелизације тржишта. Да појасним грађанима, то значи да се неформално ланци договоре за цену производа и закуцају ту цену. Нисмо непријатељи трговинских ланаца. Ценимо их све и поштујемо. Апелујем на фер однос. Да профит није споран, али не може да буде скидање коже народу и произвођачима. Увек мора да буде нека мера. Мој апел на све је да буду фер и никаквих проблема немамо. Ако има картелизације, ту су казне прилично високе. Хрватска има добре законе око заштите потрошача - рекао је премијер и замолио све ланце који послују у свету и нашој земљи за један фер приступ.
Он истиче да је неопходно да се води рачуна о свим грађанима, као и да се поштују трговински ланци.
- Мора бити избалансиран однос. Ви правите вештачку цену некада. Видећете, са нижим ценама више се купује, имаћете већи промет. Није то лака борба - закључио је премијер.
Подсећамо, Комисија за заштиту конкуренције покренула је истрагу против четири велика трговинска ланца – Делхаизе, Меркатор С, ДИС и Univerexport – због сумњи да су договором повећавали цене на штету грађана.
Истрага указује на могуће кршење Закона о заштити конкуренције, чиме би се створили услови за вештачко повећање цена производа.